Slovak Airgun Field Target Association

Diskusné fórum SAFTA a priateľov vzduchových zbraní
www.ft-hft.sk www.sportovastrelba.sk
Aktuálny čas je 19 Apr 2024, 07:24

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 324 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: Výber PCP vzduchovky - rady
PoslaťNapísal: 27 Nov 2018, 14:45 
Offline
nováčik
nováčik
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 26 Nov 2018, 23:21
Príspevky: 15
Bydlisko: Bratislava
fero píše:
Velmi zaujimave citanie. Vdaka za prinosne informacie.
S par detailami si dovolim nesuhlasit.
Napriklad si myslim, ze v FT je naopak treba presnu pusku, nakolko sa striela do 50 metrov a dobry je sustrel 10 ran na tuto vzdielenost ktory sa schova pod cent, teda 15mm a lepsi.
Podla mojho laickeho nazoru je FT outdorova zalezitost, striela sa ked je vonku minus, aj ked je +37°C. Zo skusenosti vieme, ze co dokonale funguje v hale na 100% nebude fungovat vonku bez uprav.
Aj FT sa striela bez opory, jedina opora je vlastne telo.
Na stranke vo mne vyvolava zmiesane pocity, nazvanie streliva do tychto umeleckych diel brokmi.
Na zaver by som si ta dovolil pozvat zucastnit sa nejakej nasej sutaze, tak si najlepsie urobis obraz o tom co je to FT.


Fero

Určite si časom nájdem čas a veľmi prídem si pozrieť, možno aj niekedy streliť, aj keď ja som od prirodzenia skôr pištoliar :) Ale som aj dorastenecký československý rekordér v družstvách, so Sláviou :)

Ale musím sa priznať, že môj súťažný program je počas sezóny dosť napätý. Pozriem si kalendár a verím, že sa mi podarí prísť častejšie. Mám v úmysle dovážať veľmi kvalitné diabolky za rozumné ceny aj pre BT, takže by som rád, ak by sa prvé vzorky otestovali v "bojových" podmienkach. Už ma chalani aj volali si pozrieť, prípadne streliť, ale žiaľ zatiaľ sa mi nepodarilo.

Nepochybujem, že zbrane na FT musia splňať iné požiadavky ako indoorové špeciály, takže je dosť možné, že sa "normálnej" pardinke nebude páčiť mínusová teplota, určite to vyskúšam. Ako som už písal, GPR1 je súťažný špeciál určený primárne na olympijskú disciplínu, ktorá sa strieľa asi výhradne vo vnútornom prostredí. Keďže 16J puška je zatiaľ aj pre mňa novinka, ešte neviem povedať, či sa v Taliansku zdatne popasovali aj s potrebami FT.

Ďakujem za upozornenie na broky, už som to na stránke opravil, dúfam, že to už nebude také zle.

_________________
Nerobím iným to, čo nechcem, aby iní robili mne.
Strieľam z pištolí PARDINI K12, SP RF, HP a GT9 a vždy sa teším na tú chvíľu
A zatiaľ sa len občas vyteším aj s puškou PARDINI GPR1 EVO
www.pardini.sk


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Výber PCP vzduchovky - rady
PoslaťNapísal: 27 Nov 2018, 15:02 
Offline
nováčik
nováčik
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 26 Nov 2018, 23:21
Príspevky: 15
Bydlisko: Bratislava
Mino píše:
Neviem či som dobre pochopil z popisu pušiek Paerdini, ale vyrozumel som, že na 16J verziu treba zbrojný preukaz. Ak by to tak naozaj bolo, tak by to bola asi dosť veľká prekážka vo využívaní tejto pušky strelcami FT, resp. HFT. Každá puška má však regulačný šrúb na doladenie úderníka, kde sa šteluje bicia pručina a nie je problém naštelovať na každej puške limit okolo 15J. Kľudne môže byť aj 15,5, resp. 15,7, ale je dobré v súlade so zákonom aby bola prvá cifra 15J. Problémom však môže byť talianska legislatíva, kde si môžu podmieniť kúpu takejto 16J verzie zbrojným preukazom.


Veterán

zbroják by vyžadoval náš zbrojný zákon, keďže ten definuje zbrane kategórie D do 15 J, čiže bez zbrojáka.

Talianom je to v podstate jedno, oni mi to predajú, u nich je problem len v byrokracii (tam aj obyčajná vzduchovka pod 7,5 J musí prejsť políciou), problém je v našom zbrojnom zákone.

Ak sa nemýlim v europskej legislatíve je limit 16 J, len na Slovensku sme pápežskejší ako pápež a nastavili sme si limit 15 J, namiesto 16 J.

Ako predajca si musím ctiť zákon a dať urobiť skúšky na pušku a ako hovoríš, aby to bolo definované ako vzduchovka podľa kategórie D, musí to byť najviac 15 J. Doteraz som také neriešil, pretože "normálna" PARDINI GPR1 je hlboko pod 15 J, takže je to jednoznačne kategória D a malorážky a veľkorážky sú kategória B, akurát ľubovoľna pištoľ je kategória C, ale aj to je malorážka.

Podľa môjho sedliackého rozumu najviac 15 J znamená 15,0 J a menej, už aj 15,1 J je viac ako 15 J, čiže už by to mala byť zbraň kategórie C.

Samozrejme, aj na pardinke sa dá nastaviť výkon zbrane, takže by sa dala stiahnuť aj pod 15 J.

Či sa v tomto mýlim a policajti u nás to berú tak, že do 15,99 J je zbraň kategórie D a až 16,0 J je zbraň kategórie C? Aké s tým máte skúsenosti?

_________________
Nerobím iným to, čo nechcem, aby iní robili mne.
Strieľam z pištolí PARDINI K12, SP RF, HP a GT9 a vždy sa teším na tú chvíľu
A zatiaľ sa len občas vyteším aj s puškou PARDINI GPR1 EVO
www.pardini.sk


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Výber PCP vzduchovky - rady
PoslaťNapísal: 27 Nov 2018, 15:07 
Offline
nováčik
nováčik
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 26 Nov 2018, 23:21
Príspevky: 15
Bydlisko: Bratislava
lubor píše:
Len by som chcel doplnit, ze ak si najdes cas a prides pozriet FT sutaz tak nezabudni priniest ukazat Pardini. Ak aj nebude 16J verzia aspon uvidime ako je puska urobena.
Ak mozes dako zasiahnut do projektovania, urcite treba na FT plavajucu hlaven (co sme si prerabali sami) a pre nasu legislativu naladit vykon do 15j.


Lubor, určite donesiem niekedy ukázať aj PARDINI pušku, v Bratislave ju už mali niektorí možnosť si vyskúšať.

Žiaľ zatiaľ nemám možnosť zasiahnúť do projektovania a do FT zbrane by som si zatiaľ ani netrúfol, na to musím spoznať potreby strelcov FT.

_________________
Nerobím iným to, čo nechcem, aby iní robili mne.
Strieľam z pištolí PARDINI K12, SP RF, HP a GT9 a vždy sa teším na tú chvíľu
A zatiaľ sa len občas vyteším aj s puškou PARDINI GPR1 EVO
www.pardini.sk


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Výber PCP vzduchovky - rady
PoslaťNapísal: 27 Nov 2018, 17:01 
Offline
profesionál
profesionál

Registrovaný: 18 Aug 2014, 17:44
Príspevky: 752
Ten výkon zbrane v našich outdorových podmienkách kolíše, pokiaľ v teple nastavím tých 15,5J, v chlade to klesne na 15J. Podstatné je aby tam bolo 15J. Veľmi veľa záleží od meracieho prístroja, každý namerá niečo iné, jeden presných 15J, iný 15,6, iný 14,8J. Záleží ako je nakalibrovaný, aké sú svetelné podmienky, ako ma aktualizovaná softwér, atď. V praxi som si to opakovane overil. Iný výkon som mal doma na mojom meracom prístroji, iný na súťaži.
Keď som si v lete nastavil na 15,5J, tak teraz tam mám rovných 15J. Som presvedčený, že nikto nebude riešiť desatiny vo výkone zo strany polície. Pretože nikto nevie naozaj objektívne zmerať skutočne presnú hodnotu výkonu.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Výber PCP vzduchovky - rady
PoslaťNapísal: 27 Nov 2018, 17:17 
Offline
nováčik
nováčik
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 26 Nov 2018, 23:21
Príspevky: 15
Bydlisko: Bratislava
Mino píše:
Ten výkon zbrane v našich outdorových podmienkách kolíše, pokiaľ v teple nastavím tých 15,5J, v chlade to klesne na 15J. Podstatné je aby tam bolo 15J. Veľmi veľa záleží od meracieho prístroja, každý namerá niečo iné, jeden presných 15J, iný 15,6, iný 14,8J. Záleží ako je nakalibrovaný, aké sú svetelné podmienky, ako ma aktualizovaná softwér, atď. V praxi som si to opakovane overil. Iný výkon som mal doma na mojom meracom prístroji, iný na súťaži.
Keď som si v lete nastavil na 15,5J, tak teraz tam mám rovných 15J. Som presvedčený, že nikto nebude riešiť desatiny vo výkone zo strany polície. Pretože nikto nevie naozaj objektívne zmerať skutočne presnú hodnotu výkonu.


Tiež si myslím, že to merať nikto nebude, kým sa nestane pruser. Podstatné je, čo má zbraň v papieroch zo skúšobne.

_________________
Nerobím iným to, čo nechcem, aby iní robili mne.
Strieľam z pištolí PARDINI K12, SP RF, HP a GT9 a vždy sa teším na tú chvíľu
A zatiaľ sa len občas vyteším aj s puškou PARDINI GPR1 EVO
www.pardini.sk


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Výber PCP vzduchovky - rady
PoslaťNapísal: 27 Nov 2018, 20:02 
Offline
expert
expert

Registrovaný: 30 Aug 2012, 12:36
Príspevky: 929
Bydlisko: Bratislava
... mne sa javí priechodné riešenie:
Talian si dá typovo schváliť novú zbraň s označením napr GPR1FT pre rozsah výkonov od 14 do 16 J. Na kuse do SR nastaví energy<15J, dá do skúšobne (IN HOUSE) vystaví protokol o zbrani a importér ju dovezie do SR

_________________
Steyr LG110 - Sightron SIII FT 10-50x60 IRMoA


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Výber PCP vzduchovky - rady
PoslaťNapísal: 29 Nov 2018, 17:44 
Offline
nováčik
nováčik
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 26 Nov 2018, 23:21
Príspevky: 15
Bydlisko: Bratislava
Pedro35 píše:
... mne sa javí priechodné riešenie:
Talian si dá typovo schváliť novú zbraň s označením napr GPR1FT pre rozsah výkonov od 14 do 16 J. Na kuse do SR nastaví energy<15J, dá do skúšobne (IN HOUSE) vystaví protokol o zbrani a importér ju dovezie do SR


Pedro mám info z Talianska, verzia Pardini GPR 16 vznikla na podnet talianskych TF strelcov ale je naozaj certifikovaná ako zbraň kategórie C, že má aj pridelenú CIP značku. Tým pádom je u nás len na nákupné povolenie a zbrojný preukaz, bez toho len klasická GPR1, možno trochu vytunena na vyšší výkon.

_________________
Nerobím iným to, čo nechcem, aby iní robili mne.
Strieľam z pištolí PARDINI K12, SP RF, HP a GT9 a vždy sa teším na tú chvíľu
A zatiaľ sa len občas vyteším aj s puškou PARDINI GPR1 EVO
www.pardini.sk


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Výber PCP vzduchovky - rady
PoslaťNapísal: 29 Nov 2018, 21:02 
Offline
junior
junior

Registrovaný: 23 Feb 2015, 12:10
Príspevky: 96
NO tak potom ju asi nikto nekúpi . A to som poškuľoval po nej :-)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Výber PCP vzduchovky - rady
PoslaťNapísal: 29 Nov 2018, 21:11 
Offline
profesionál
profesionál

Registrovaný: 18 Aug 2014, 17:44
Príspevky: 752
V prípade 7,5 J F-kovej verzie po úprave na 15J malo by to jedinú výhodu- voľný pohyb vrámci EÚ bez papierov. Akonáhle je vzduchovka v kategórii C je u nás v podstate žiaľ nepredajná. Mnohí strieľajú zatiaľ vzduchovkami, aby nemuseli mať práve ten zbroják....


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Výber PCP vzduchovky - rady
PoslaťNapísal: 29 Nov 2018, 21:31 
Offline
nováčik
nováčik
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 26 Nov 2018, 23:21
Príspevky: 15
Bydlisko: Bratislava
DNS7210 píše:
NO tak potom ju asi nikto nekúpi . A to som poškuľoval po nej :-)


DNS

myslim, ze asi mas pravdu. Aj ked zas, určite má zopár strelcov aj zbroják, pre tých by to nebol problém, len neviem či pravidla SAFTA umožňujú používať "C" zbraň.

_________________
Nerobím iným to, čo nechcem, aby iní robili mne.
Strieľam z pištolí PARDINI K12, SP RF, HP a GT9 a vždy sa teším na tú chvíľu
A zatiaľ sa len občas vyteším aj s puškou PARDINI GPR1 EVO
www.pardini.sk


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 324 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.