Slovak Airgun Field Target Association

Diskusné fórum SAFTA a priateľov vzduchových zbraní
www.ft-hft.sk www.sportovastrelba.sk
Aktuálny čas je 19 Apr 2024, 11:22

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 52 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Autor Správa
PoslaťNapísal: 03 Nov 2016, 08:24 
Offline
Sponzor webu
Sponzor webu
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 23 Jún 2010, 16:08
Príspevky: 2984
Bydlisko: Gemerská Poloma (okr.Rožňava)
Tak som ho prave nahodil do e-shopu:
http://www.x-dalekohlady.sk/hawke-sidew ... 50-60-tmx/

Prve skusenosti z praxe su pozitivne. Po dokladnejsich testoch pripravim recenziu.

_________________
Obrázok

ŠSK Gemerská Poloma: http://www.ssk-gemerskapoloma.sk
Športová streľba: http://www.sportovastrelba.sk


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: 15 Nov 2016, 09:44 
Offline
Sponzor webu
Sponzor webu
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 23 Jún 2010, 16:08
Príspevky: 2984
Bydlisko: Gemerská Poloma (okr.Rožňava)
Nejdem editovat predchadzajuci príspevok, kedze toto je trosku z iného sudka. :)

Vcera som sa trosku pohral s puskohladom a som spokojny. Ten kriz je naozaj vyborny, uz sa tesim na strelnicu.
Vezicky som vymenil za ine, s krokom klikania 1/8. Zaujimave je, ze je rozdiel v znaceni a ciachovani na horizontálnej a na vertikálnej vezicke. Pri vymene si to treba najprv skontrolovat, ze ktora vezicka ide na ktore miesto. Pacil sa mi aj prisvit kriza, kde je mozne plynulo menit intenzitu osvetlenia. Cize nie krokmi od 1 do 5, ale pekne jemne a plynulo pridavat, alebo uberat - toto vyriesili dobre. Paci sa mi aj osadenie kolesa paralaxy, v porovnani s modelom Sidewinder 8-32x56 je to nebo a zem. Teraz je to stabilne a pevne, tak ako to ma byt. Koleso mam originalne z balenia a jeho chod je taky akurát. Cize ani velmi jemny a ani velmi tuhy, chod kolesa sa mi pozdava, este si ho ociachujem podla vzdialenosti. Slnecna clona ma dlzku 10 cm a v porovnani s BigNikkom je o 2,5 cm kratsia. Ale je to postacujuce a hlavne prakticke pre tych strelcov, ktori clonu nedavaju z puskohladu dole. Krytky su kovove a vyklapacie. Akurat prednu som dal dole, lebo sa mi jemne dotykala hlavne, nechal som tam iba clonu.
Obraz je velmi dobry, ale este to chcem vyskusat pri dennom svetle, nakolko vcera som to mal k dispozicii iba za sera, kedze bol uz podvecer. Celkovo je to riadny kus optiky, masivna a pevna konstrukcia. Priemer tubusu je 30 mm a do montaze som ho upinal pomocou skrutiek s utahovacim momentom 16 lb.

_________________
Obrázok

ŠSK Gemerská Poloma: http://www.ssk-gemerskapoloma.sk
Športová streľba: http://www.sportovastrelba.sk


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: 15 Nov 2016, 11:16 
Offline
vo výslužbe
vo výslužbe

Registrovaný: 29 Aug 2010, 11:11
Príspevky: 1264
Bydlisko: bratislava
Zaujima ma porovnanie s diamondom.

_________________
FT Air Arms EV2 MK4 Big Nikko FT
Air Arms S400


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: 15 Nov 2016, 12:07 
Offline
vo výslužbe
vo výslužbe

Registrovaný: 30 Júl 2011, 17:25
Príspevky: 1735
Bydlisko: Tlmače-Lipník
Tiež sem vložím nejaké info neskôr teraz tak na rýchlo. Porovnával som Hawke prezentovaného v tomto vlákne s Diamondom aj Sightronom. Zameral som sa hlavne na ostrosť obrazu a či uvidím markantný rozdiel medzi spomínanými optikami. Osobne som veľký rozdiel medzi tými optikami nevidel dá sa povedať skoro žiadny. O nejaký chĺpok ma navrch nový Hawke a to v tom, že obraz je ostrý aj po krajoch optiky. Ale stálo ma to dosť veľa úsilia aby som vôbec nejaký rozdiel našiel. Aj v protisvetle sa optiky správali rovnako a veľmi som nezbadal žeby ED sklá (sklo) inak správne má byť ED člen v tom nejak pomáhali. Rozdiel bol tiež ťažko rozoznateľný. Inak nie sú "ED sklá" ako "ED sklá".
Japonci ich pre fotoobjektívy dosť dlho vyvíjali kým dosiahli požadovaný efekt. Inak sa správa v protisvetle fotoobjektív, kde tzv. "igelit", "mlieko" sa neobjavuje na rozdiel od puškohľadov aspoň u tých ktoré som osobne videl. Ďalej som zistil, že ak chcem "kuker" s parametrami 10-50x60, tak momentálne Hawke Sidewinder ED ZF 10-50 x 60 ED TMX je silným konkurentom Diamonda a Sightrona. Nový Hawke má navrch vo výbave a cene kde v balení za terajšiu cenu 990€ máte: slnečnú clonu, výmenné komínky štandartne sa dodáva 1/4(možnosť vymeniť za 1/8, mRAD), kovové krytky (predná sa dá našrubovať do slnečnej clony) kľúče na vyšrubovanie krytiek, koleso paralaxy, kľúč na montáž kolesa paralaxy, baterka CR2032, handrička, 2ks imbusové kľúče. Nový Hawke má super osnovu (kríž), ktorý mi vyhovuje viac.

_________________
EX


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: 15 Nov 2016, 15:12 
Offline
Sponzor webu
Sponzor webu
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 23 Jún 2010, 16:08
Príspevky: 2984
Bydlisko: Gemerská Poloma (okr.Rožňava)
Porovnanie s Big Nikkom by som videl vo viacerých rovinach. Zaklad uz popisal Jojo, ja iba doplnim par postrehov takto narychlo.

Co sa tyka prevedenia a mechanických casti, tak je tu par spolocnych prvkov, ale zameriam sa na rozdiely. Postrehol som to hlavne pri vezickach, ze BigNikko ma vyraznejsi zvuk a jemnejsi chod pri klikani. Taktiez ma jasnejsie a zretelnejsie znacenie stupnice na vezickach (kominkoch). Cim nevravim, ze Hawke to ma zle. Len je to ine. Vezicky pri Hawke sa daju fixovat, cize naklikam a zaistim. Maju mensie znacenie otacky kominka a stupnica nie je vyrazne biela, ale taka matnejsia (moze to byt horsie citatelne za zlych svetelnych podmienok.) Menil som teraz kominky za 1/8-ové a pod kominkom je tesniaca guma a pod krytkou so zavitom tiez. Cize je to chranene, u BigNikko som take nieco nevidel. Klik nie je vyrazny ako u BigNikka, ale je zretelny. Takze iba male rozdiely. U BigNikka sa musi odskrutkovat zeleny ochranny kryt kominka, pri Hawke takato ochrana nie je - kominok je konstrukcne odolny, cize je bez krytky, je to inak technicky riesene.

Paralaxa mi sedi na oboch modeloch, chod je primerane tuhy a plynuly. Hawke ma navyse ukazovatel hodnoty paralaxy (osadza sa to na tubus), ale tento doplnok ja osobne nevyuzijem. Spravim si to ako mam na BigNikku, ohnem maly kus drotika a bude to presahovat az na koleso k stupnici. Rozdielne je riesene aj osadenie kolesa paralaxy.

Obraz je velmi , velmi porovnatelny. Nasiel som par detailov lepsich na Hawke, ale nie je to nic podstatne. Este to otestujem podrobnejsie.

Osnova/zameriavaci kriz. Tak tu z môjho pohladu vedie jednoznacne Hawke. Tenucka osnova s moznostou jemného odcitania a prenasania. Naozaj vydareny napad. Naproti tomu mam na BigNikku hruby kriz s osnovou MilDot. Mozno je to vec zvyku, ale to Hawke ma oslovilo aj z pohladu osnovy. Navyse je mozne ju podsvietit do cervena.

Krytky su u Hawke kovove a vyklopne. V zaklopenej polohe su istene dvomi kovovymi západkami, cizze pri otvoreni krytky treba pouzit mensiu silu. Ked sa to vychodi, pojde to hladsie. Naproti tomu Nikko nemalo od vyrobcu ziadne krytky. Clonu som tiez dokupoval - Hawke ju ma v baleni.

Moment dotiahnutia skrutiek v montazi. Velmi ma potesilo , ze v dokumentacii su uvedene momenty, pri ktorých je mozne dotiahnut montaz. Taktiez momenty, ktore su nevhodne a hrozi poskodenie puskohladu, alebo deformacia obrazi. Toto som v dokumentacii BigNikka nenasiel. Vsetky svoje optiky a montaze osadzam presnym momentom, takze ma tato informacia potesila.

Celkovo su tieto puskohlady rovnocennými partnermi. Vyraze z nich nevycnieva nad druhym puskohladom ani jeden model. Pokial by sme sa vsak bavili o pomere cena-vykon, tak tu je situacia trochu ina. Vyrazne vedie Hawke. To co je v baleni a v akej to je cene, jasne hovori v prospech Hawke.

BigNikko rozhodne nie je nutne predavat, alebo sa ho nejako zbavit, to urcite nie. Akurát, keby som teraz kupoval puskohlad podobných parametrov, volil by som Hawke. Hlavne ten zameriavaci kriz ma oslovil, to je proste parada. V tejto chvili kupit Hawke - je to skratka vyhodna volba.

Viac informacii rad doplnim, ak ma nieco este napadne, pripadne pri dlhsom pouzivani puskohladu.

_________________
Obrázok

ŠSK Gemerská Poloma: http://www.ssk-gemerskapoloma.sk
Športová streľba: http://www.sportovastrelba.sk


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: 15 Nov 2016, 16:05 
Offline
vo výslužbe
vo výslužbe
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 08 Okt 2011, 01:09
Príspevky: 1074
Bydlisko: Trenčín
Ja by som este poprosil o porovnanie pri merani od 45 do 50 m. Dik.

_________________
HW97K

Motto dlhoročného pružinovkára :
Nevadí že nevyhrám, ale každé jedno prestrielané PCP sa počíta...


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: 15 Nov 2016, 17:20 
Offline
Sponzor webu
Sponzor webu
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 23 Jún 2010, 16:08
Príspevky: 2984
Bydlisko: Gemerská Poloma (okr.Rožňava)
To meranie uzko suvisi s kolesom paralaxy. V originale je 10 cm koleso. Na presnejsie meranie by bolo treba nieco vacsie. Bud vyrobit na mieru, alebo prisposobit nieco na existujuce koleso. Bude treba trochu casu, kym sa objavia vacsie kolesa a otestuje sa to na FT.

Na odstrelovacku bohato postacuje tych 10 cm. Tam je to idealne.

_________________
Obrázok

ŠSK Gemerská Poloma: http://www.ssk-gemerskapoloma.sk
Športová streľba: http://www.sportovastrelba.sk


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: 15 Nov 2016, 19:45 
Offline
vo výslužbe
vo výslužbe

Registrovaný: 30 Júl 2011, 17:25
Príspevky: 1735
Bydlisko: Tlmače-Lipník
V nedeľu som robil ciachovanie pôvodného kolesa paralaxy, kde od vzdialenosti 40m s krokom každé 2m t.j. 40, 42, 44 atď je vzdialenosť medzi hodnotami 1,5 mm. Aj napriek takému malému rozdielu viem merať a "triafam" sa na naciachované vzdialenosti. Pohybom kolesa o 1-1,5mm sa obraz už rozostruje. u Hawke 8-32x56 krok rozostrenia je väčší skoro 3-4mm. Ak niekto u Hawke 8-32x56 používa originál koleso, tak ten krok je ešte väčší. Čo sa týka precíznosti osadenia skiel v tele puškohľadu, tam ďaleko zaostáva za Sightronom a Diamondom. Našťastie sa to na obraze neprejavuje. Je ešte priskoro urobiť záver treba ho riadne "vydusiť" v streleckých situáciách a po streleckej sezóne sa bude dať povedať či ta investícia stála za to. Zatiaľ sú to také prvé skúsenosti a pocity.

_________________
EX


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: 16 Jan 2018, 13:01 
Offline
profesionál
profesionál
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 13 Apr 2012, 16:57
Príspevky: 844
Bydlisko: Liptovske Sliace
Aďo,
pribudli za poslednú sezónu nejaké skúsenosti s puškohľadom pri rôznych svetelných podmienkach?

VladoB píše:
Opravte ma ak sa mylim. Moja kalkulacka v hlave mi hovori ze 1 MRAD je viac ako 1/4 MOA. S metrikou sa to lahsie prepocitava ale ide o hrubsie klikanie ako ciachovanie v MOA.

Adrian píše:
Ano, je to tak. S metrikou ide lahsie vypocet, ale jemnejsie klikanie je v 1/8 MOA.
Cize dilema, ci rychle vypocitat a kliknut v MRAD, alebo mat tahak a jemnejsie kliknut po osminkach v MOA. :)
Tie osminky v MOA su pre jemne doladenie urcite vyhodnejsie.

ak to zhrniem, tak by malo platiť poradie citlivosťi klikania:

1/10 mil - 5 mm/50m
1/4 moa - 3,6 mm/50m
0,5/10 mil - 2,5 mm/50m
1/8 moa - 1,8 mm/50m

takže doplatiť 100 € za 1/10 mrad je krok späť
ale pre FT, kde na 50 m je 40 mm cieľ je klik 5 mm viac než dosť

a pri klikaní je dôležité, koľko klikov je na jednu otáčku komínka (pretáčanie...)
tento údaj mi na hawke stránke chýba
napr S&B má 15 moa na otáčku
Falcon FT 12,5 moa na otáčku
March "len" 10 moa na otáčku
Sightron "len" 10 moa na otáčku

_________________
HW 100 a S&B 12.5-50x60 FT
AA TX200 a Viper 10x44
Zoraki ultra 4,5 a Leapers UTG 2-7x32
Predtým: HW97, S634, Crosman 357 CO2, hatsan mod 25 supercharger, FX Ranchero 5,5, z optik Hawke Eclipse, Falcon FT, "bignikko"


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: 16 Jan 2018, 16:52 
Offline
vo výslužbe
vo výslužbe
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 08 Okt 2011, 01:09
Príspevky: 1074
Bydlisko: Trenčín
Sidewinder 8-32x56 ma 14 MOA na otacku. Novy Sidewinder 10-50x60 ma vymenitelne vezicky. Tiez by ma zaujimalo ci jedna otacka bude rovnaka s vezickou 1/4 MOA ako pri vezicke 1/8 MOA. Mozno nam to objasni majitel tohoto kukera ....

_________________
HW97K

Motto dlhoročného pružinovkára :
Nevadí že nevyhrám, ale každé jedno prestrielané PCP sa počíta...


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 52 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.