Slovak Airgun Field Target Association

Diskusné fórum SAFTA a priateľov vzduchových zbraní
www.ft-hft.sk www.sportovastrelba.sk
Aktuálny čas je 02 Máj 2024, 16:52

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 57 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50
PoslaťNapísal: 31 Máj 2011, 08:45 
Offline
veterán
veterán

Registrovaný: 29 Júl 2010, 07:09
Príspevky: 667
Bydlisko: Trnafsko ;-)
tak som to preklikal a vynuloval... ide to uplne v pohode...

elevácia je 3 otočky = 180 metrických klikov = 260 1/4 MOA klikov čiže elevácia = 65 MOA

klikanie kladie rovnaký odpor po celej dlžke klikania a vežičky stoja na mieste...

_________________
AA Pro-Sport + Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50 + Kozap č.21 + JSB Exact 4,51
--- === ((( as mad as possible ))) === ---


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50
PoslaťNapísal: 03 Jún 2011, 07:51 
Offline
veterán
veterán

Registrovaný: 29 Júl 2010, 07:09
Príspevky: 667
Bydlisko: Trnafsko ;-)
tak som včera zohnal očká montáže... a večer som si dal "klik-fest"

kliká to výborne a presne, sedia aj mildoty...

som si našiel nejaký barák 100 metrov oproti a poďho testovať...

boxtesty mi sedeli v akomkolvek smere, zámerný bod sa nemení pri zoomovaní a paralaxovaní hore dole

pohral som sa aj s osvetlením... a konštatujem nedostatok... teda ako sa to vezme 1-3 stupne (slabšie) sú v pohode 4 a 5 silnejší stupen osvetlenia svieti v strede bodu ale ked začnem hýbať hlavou tak začne osvetlenie málinko "cestovať" po bodke.... ale nakolko sa má pozerať stredom pri strelbe tak je to pre mňa OK... pri pohlade z boku do puškohladu asi dochádza k odrazom na čočke alebo tak nejak...

a najsilnejší stupen trošičku osvetlí aj ostatné body ale fakt len trošičku... (to by bolo využitelné asi len v uplnej tme... a už stačilo teoretizovania... teším sa na "ostré" testy aj ked tak skoro to asi nebude... tento víkend určite nie... :( )

_________________
AA Pro-Sport + Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50 + Kozap č.21 + JSB Exact 4,51
--- === ((( as mad as possible ))) === ---


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50
PoslaťNapísal: 06 Jún 2011, 12:53 
Offline
veterán
veterán

Registrovaný: 29 Júl 2010, 07:09
Príspevky: 667
Bydlisko: Trnafsko ;-)
moderátori môžu prečistiť ;-)

_________________
AA Pro-Sport + Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50 + Kozap č.21 + JSB Exact 4,51
--- === ((( as mad as possible ))) === ---


Naposledy upravil madbugie dňa 07 Jún 2011, 08:10, celkovo upravené 1

Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50
PoslaťNapísal: 06 Jún 2011, 13:08 
Offline
veterán
veterán

Registrovaný: 29 Júl 2010, 07:09
Príspevky: 667
Bydlisko: Trnafsko ;-)
ale aby som len slamu nemlátil tak som pozeral na terče zo vzdialenosti 30 - 65 metrov a som za danú cenu spokojný... (šak ako ináč ked už je to kúpené :D )

na 40 metrov prečítam pri 24x zoom 2,5 mm písmo pri 65 metroch 4 mm písmo (na už neviem ktorej z variánt online-terčov...)

prípadne som pozoroval hrdzavé križované hlavičky klincov v doskách...

a mám predsa len jeden poznatok... na slávku vdaka krátkej rybyne musím dať vyrobiť medzilištu a je už tento puškohlad predsa len troška dlhší... 41 cm je proste héblo a mám to len taktak na doraz k lámacej hlavni (ale vdaka tomu že som trošku väčšej telesnej konštrukcie a aj botku som predlžoval to až toľko nevadí...)

ako reálne optimum na plinking a terčovú strelbu na vzdialenosti do tých 50 m by som ale videl menšieho bratčeka 4-16x50 s dlžkou 37 cm ako ideálnu variantu...

_________________
AA Pro-Sport + Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50 + Kozap č.21 + JSB Exact 4,51
--- === ((( as mad as possible ))) === ---


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50
PoslaťNapísal: 06 Jún 2011, 14:40 
Offline
vo výslužbe
vo výslužbe

Registrovaný: 02 Júl 2010, 13:15
Príspevky: 2885
Pekný monológ...
No predposledný príspevok je tuším o montážach (tuším nejaké nepodarky z nejakého nepodareného kozapu :mrgreen: ) takže si ho láskavo presuň do správneho vlákna.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50
PoslaťNapísal: 07 Jún 2011, 08:12 
Offline
veterán
veterán

Registrovaný: 29 Júl 2010, 07:09
Príspevky: 667
Bydlisko: Trnafsko ;-)
tak som to teda uvidol na "pravú" vieru môžeš to tu prečistiť :D

_________________
AA Pro-Sport + Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50 + Kozap č.21 + JSB Exact 4,51
--- === ((( as mad as possible ))) === ---


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50
PoslaťNapísal: 12 Júl 2011, 10:46 
Offline
veterán
veterán

Registrovaný: 29 Júl 2010, 07:09
Príspevky: 667
Bydlisko: Trnafsko ;-)
tak dlho som nič nepripísal :D aj tak nestrielam flinta stále v "servise"... :(

včera večer som laboroval s nastavením dioptrií... ale iné som chcel... už to tak vyzerá že nielen pozeranie v osi puškohladu je dôležité, ale aj správna vzdialenosť oka od okuláru (väčšinou sa u puškohladov uvádza vzdialenosť oka cca okolo 90 mm) tzv. eye relief u toho mojho by to malo byť 97 mm ono sa to samozrejme dost blbo hlada predsa len človek je na niečo naučený aj na prilícenie k pažbe a tak... niektoré puškohlady ho majú uvedené ako pevné číslo a niektoré ako rozpätie čísiel asi podla priblíženia napr. 89 - 97 mm

doteraz som sa snažil pozerať do puškohladu tak aby som vlastne videl celú výseč kruhu a aj kúsok akoby z vnútra puškohladu (no blbo sa to popisuje, asi to skúsim nafotiť ak sa to vobec bude dať)

a včera ako som špekuloval s tymi dioptriami som daval hlavu bližšie a dalej viac ako obvykle a som zistil že lepší obraz (svetlejší, ostrejší) pri väčších rozlíšeniach mám ked mám hlavu ešte dalej a obraz sa mi už akoby začne po krajoch "strácať" (že nevidím celé zorné pole, tak ako ked mam oko bližšie) na nižších priblíženiach je to zasa lepšie ked som cca o 5 mm bližšie...

(ja viem som práve objavil ameriku asi... je mi jasné že každý puškohlad je iný a to optimum si treba nájsť... možno by to chcelo nejaký všeobecný návod, že ako správne puškohlad nastaviť... dioptrie, paralaxu, poloha a vzdialenosť oka atd.) - další faktor navyše...

ja len tak že ma to prekvapilo... som bol nejako zvyknutý pozerať do puškohladu a ejhľa asi budem musieť zmeniť návyky...

_________________
AA Pro-Sport + Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50 + Kozap č.21 + JSB Exact 4,51
--- === ((( as mad as possible ))) === ---


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50
PoslaťNapísal: 04 Aug 2011, 11:24 
Offline
veterán
veterán

Registrovaný: 29 Júl 2010, 07:09
Príspevky: 667
Bydlisko: Trnafsko ;-)
ked sa človek nudí tak nevie čo od dobroty... ale iné som chcel... (flinta furt v servise, a ja aj tak stále nemám kedy strielať... :( )

porovnával som si parametre puškohladov a zaujalo ma FOV - pole videnia... najmä u puškohladov s 4-16x v porovnaní s 6-24x a všimol som si zaujímavý fakt...

- puškohlady s menším rozsahom vyhrávajú pri nižších rozlíšeniach (ako mierku som vzal 10x) cca o 20% väčšie FOV ako puškohlady s väčším priblížením
- puškohlady z väčším rozsahom vyhrávajú vo vyšších rozlíšeniach (mierka 15x) cca o 50% väčšie FOV čo nie je zanedbatelná hodnota... (teda nakoľko predpokladám že s tým je aj spojená veľkosť výstupnej pupily a svetelnosť obrazu... nie je to zanedbatelný údaj) a čo som prepočítaval eclipse 30 SF tak je to o 100% viac ale to je asi vynimka ostatne puškohlady to majú zhruba tých 20% ku 50%

aj napr. diamont aj ked na prvý pohlad má úzke pole videnia (ak som to dobre prerátal tak 2,6 m - 0,4 m ? lebo všade som našiel iba 7,8 - 1,3 neviem čoho na 100 yds čo je 8,5 - 1,4 neviem čoho na 100 m ale asi je to v yardoch čiže v metroch by to malo byť ako som hore písal... neviem )

uvediem príklad FOV v metroch / 100 m:

zväčšenie__________________10x_____15x_____20x_____24x_____30x_____36x
Hawke Sidewinder 4-16x50____4,5m____2,4m
Hawke Sidewinder 6-24x50____4,1m____3,2m___2,1m____1,2m
Nikko Diamond 10-50x60______2,6m____2,3m___2,0m____1,8m____1,5m____1,2m

čiže čo som vlastne chcel len tak povedať je že nie vždy väčšie je lepšie a naopak...

záver:

ano polovník alebo plechovkár uprednostní väčšie zorné pole na nízkych priblíženiach ako 4-8x kde má cca 20% navrch, ale na väčšie vzdialenosti už to neplatí a od priblíženia cca 12x vyhrávajú pri FOV väčšie puškohlady, kde pri 16x je pole videnia o 50% väčšie ako u tých malých puškohladov...

a teraz som už uplne domotany... :D ale šak neevadííííí uhorky rastú... :D :D :D

_________________
AA Pro-Sport + Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50 + Kozap č.21 + JSB Exact 4,51
--- === ((( as mad as possible ))) === ---


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50
PoslaťNapísal: 04 Aug 2011, 22:24 
Offline
mazák
mazák

Registrovaný: 04 Júl 2010, 18:51
Príspevky: 325
Bydlisko: Trnava
2 madbugie: Ty na debatu ani nikoho nepotrebujes, Ty sa do polemiky (nechcel som napisat do hadky) dostanes sam so sebou :lol:


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50
PoslaťNapísal: 05 Aug 2011, 00:54 
Offline
pokročilý
pokročilý
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 01 Mar 2011, 02:05
Príspevky: 133
Bydlisko: PO a KE
Aby si si tu nepisal len sam, tak sa pridam.

Skusal si uz zaostrovat na rozne vzdialenosti? :hurt2:

madbugie píše:
rozsah 10 - 100 m je na 180° kruhu a konkrétne oblasť 30 - 50 m zaberá 11 mm čiže na 100 mm kolese to bude (100:36)x11= 30 mm čiže 1,5 mm na 1 meter, čo je myslím si super... samozrejme sa to bude musieť overiť v praxi ked budem mať velké koleso...

Jasne bolo by to super => 3mm kazde 2m, bral by som :thumbup:
Moja stupnica:
Príloha:
Poznámka: Stlpec A su vzdialenosti, Stlpec E je relativny posun voci predchadzajucej vzdialenosti. Krok je 2m (8-50, 60). Ostatne stlpce ignorujte, sluzia mi pre vypocet.
stupnica.png
stupnica.png [ 68.94 KiB | Zobrazené 1049 krát ]

Totiz s rastucou vzdialenostou ma u mna relativny posun kolesa logarimicky priebeh, teda aspon u mojho sidewindera 8-32 ale predpokladam, ze mechanicky princip to bude mat podobny.

_________________
AA 400 Classic Ginb Mod FT 9 + Hawke Sidewinder 8-32x56 + JSB Exact :super:


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 57 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.