Slovak Airgun Field Target Association

Diskusné fórum SAFTA a priateľov vzduchových zbraní
www.ft-hft.sk www.sportovastrelba.sk
Aktuálny čas je 29 Apr 2024, 00:41

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 153 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: Puskohlady low cost.
PoslaťNapísal: 03 Jan 2017, 03:20 
Offline
profesionál
profesionál

Registrovaný: 18 Aug 2014, 17:44
Príspevky: 753
Moja skúsenosť je veľmi podobná príspevku Igiho. HFT som strieľal pôvodne s Mambou light 4-16x44, teraz strieľam s Burrisom. Odhad vzdialenosti treba natrénovať a využívať chybu paralaxy. Absolútne sa mi neosvedčilo odhadovať vzdialenosť podľa rozmazaniu obrazu v puškohľade, pretože pri rôznych svetelných podmienkach je obraz pri tej istej vzdialenosti vždy inou intenzitou rozostrený. Mamba light od Optisanu mala jednoznačne väčšie rodiely v rozmazaní obrazu, ako napr. Burris, ale zase mala veľkú chybu paralaxy a to na vzdialenosť 40m okolo 1,5cm, čo pri trochu nepresnosti zo strany strelca vyústilo v minutie kilzóny. Burris mi vyhovuje viac, nedá sa podľa ostrosti určovať vzdialenosť, ale má zase minimálnu chybu paralaxy, u mňa približne na 40m do 0,5cm, čo je v pohode. Odhad vzdialenosti sa učím spôsobom ako popísal Igi. Zatiaľ mi to veľmi nejde. Keby som sa toľko venoval HFT ako sa venujem FT v roku, tak som presvedčený, že som s úspešnosťou výrazne vyššie.
Pri tom výbere bol by ideál mať každú optiku požičanú na nejakú dobu, strieľať s ňou a potom si vybrať jednu, ktorá vyhovuje človeku najviac. To však väčšinou nie je možné.
Ináč skúšal som aj zväčšenie 9x a oproti zväčšeniu 10x som naozaj nevidel rozdiel. Pri 8x už áno.
Takže keby horným limitom puškohľadu určeného na HFT bolo zväčšenie 9x, tak by som sa toho vôbec nebál a smelo by som ho kúpil.
Každému niečo iné vyhovuje, svoje môže zohrávať aj porucha zraku, ktorú takmer každý má nejakú, často o nej ani nevie, ale má ju.
Kľúčové je dlhodobo optiku nemeniť a neustále s ňou strieľať. Kvôli tomu sme so synom kúpili aj na druhú pušku pre neho Burris, keďže už bol na neho dosť zvyknutý. Mal možnosť vyskúšať aj iné optiky, ale zle sa mu s nimi strieľalo, čo mi popísal - tak hlavne kvôli podstatne menšej vzdialenosti očného reliéfu, ktorá je pri Burrise neprekonateľná. O to viac sa však treba sústrediť pri mierení na správnu polohu oka. Všetko má svoje plusy aj mínusy.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Puskohlady low cost.
PoslaťNapísal: 03 Jan 2017, 22:09 
Offline
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20 Júl 2010, 00:03
Príspevky: 4235
Bydlisko: Trnava
Ja zas viac ako na 30 m v Burrise a 25 m v Optisane nevidim ani zasahy. Zistit chybu paralaxy na 40 m sa ani nepokusam. Skusal som strielat s okuliarmi, ale neviem sa do optiky poskladat. Vyriesil som to nosenim pozorovaku na HFT trening.
Celkom dobre referencie idu zo sveta aj o MTC Viper Connect 3-12X24 SCB2. Celkom ma zacal zaujimat.
Co sa tyka odhadu vzdialenosti, v Cholticiach som zachytil sposob pri ktorom sa natiahne spagat od sklopky a podla jeho prehnutia sa urci vzdialenost sklopky. Ja zostavam pri mojom uplne nepresnom, jednoduchom odhade, uz som stary na taketo novinky.

_________________
https://irongoat.sk/


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Puskohlady low cost.
PoslaťNapísal: 03 Jan 2017, 22:29 
Offline
profesionál
profesionál

Registrovaný: 18 Aug 2014, 17:44
Príspevky: 753
Presne s tým špagátom som to vypozoroval od Čechov v Skýcove naposledy. Nechápal som prečo stále napínajú špagát, keď zreteľne bolo vidno sklopku, kde je aj že stojí. Potom sa jeden rozhovoril a uviedol, že pohľadom na špagát vie lepšie odhadnúť vzdialenosť, podľa toho kde je a aký je veľký oblúk. Mám v pláne to vyskúšať.
Ten MTC Viper Connect som aj ja pozeral, ale bál som sa ísť do neodskúšaného, ono predsa je len už drahší na to, aby človek riskoval. Tak som zariskoval s mambou a nakoniec som ju so stratou predal.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Puskohlady low cost.
PoslaťNapísal: 04 Feb 2017, 09:49 
Offline
pokročilý
pokročilý

Registrovaný: 26 Júl 2014, 11:01
Príspevky: 104
Bydlisko: Hnusta, okr. Rimavska Sobota
Mountmaster 4-12×50 AO
Lacna optika za par €, polmildot, montaz v baleni, krytky, klikanie ok, obraz ma zlty nadych sa mi zdalo.
https://youtu.be/60ICVtSDl-o

_________________
Taipan Mutant, AA S200


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Puskohlady low cost.
PoslaťNapísal: 13 Feb 2017, 09:38 
Offline
junior
junior
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 30 Apr 2014, 06:59
Príspevky: 53
Mna laka kupit dalekohlad ktory ma libelu vo vnutri puskohladu tj. clovek vidi ako je na tom s vodovahou v okamihu vystrelu. Zobral by som taky ale cena s dopravou musi byt pod zial 150 Euro.

https://www.amazon.com/Hammers-Parallex ... B005GRGSP8

_________________
AA S510 .177 + Delta titanium 6-24x42 AO
Gamo CF30 .177 + Gamo sporter 4x32
Norinco JW-15A .22LR + Bushnell 3-9x40
Tarus PT22
Ansutz 1517S BR .17HMR + Nikko Stirling Platinum Nighteater 6-24 x 56 AG 30mm
CZ83/7,65


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Puskohlady low cost.
PoslaťNapísal: 13 Feb 2017, 10:01 
Offline
veterán
veterán
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 24 Apr 2011, 09:44
Príspevky: 538
Bydlisko: Bratislava-Dubravka
Na FT to ma malo (8x32) A na HFT libela byt nemoze. (ak si dobre pamatam pravidla)

_________________
Weihrauch HW100 FSB Hawke Sidewinder ED 10-50x60


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Puskohlady low cost.
PoslaťNapísal: 18 Feb 2017, 12:59 
Offline
mazák
mazák

Registrovaný: 04 Júl 2010, 18:51
Príspevky: 325
Bydlisko: Trnava
Mal som taky lacnejsi puskohlad s libelou vo vnutri. Ibaze ... bola namontovana tak trocha nakrivo ... :o
To by si ale coskoro sam zistil ... ;)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Puskohlady low cost.
PoslaťNapísal: 18 Feb 2017, 13:43 
Offline
mazák
mazák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 25 Feb 2011, 09:09
Príspevky: 380
Bydlisko: Ľubotín, okr. SL
lubor píše:
Na FT to ma malo (8x32) ...


V FT už nie som dosť dlho, takže tu možno budem len za vyrývača neznalého veci, ale pripadajú mi tieto slová trochu silné... Pripadá mi to, akoby sme došli do štádia, keď automobilky presviedčajú zákazníkov, aby si kúpili podľa možnosti Audi Q7 quattro alebo BMW X6 Xdrive, lebo inak sa na návštevu ku kamošovi dostatočne komfortne a bezpečne nedostanú.
Roky sa strieľalo FT s puškohľadmi 8-32x a nezdá sa mi, žeby práve puškohľady 10-50, 10-60x urobili medzi strelcami taký výkonnostný skok a rozdiel. Medzitým získali najmä skúsenosti a majú aj lepšie zbrane.
Absolútne nepopieram, že klikanie je s 50x priblížením presnejšie. Ale o čo tu vlastne ide? Aby sme sa dokupovaním stále dokonalejšieho príslušenstva redukovali na majiteľa ukazováka, ktorý stlačí spúšť? Ešte by som si vylial srdce, ale radšej nie. Ani toto som možno nemusel písať, ale nedalo mi. :D
Jediné, v čom vidím u toho lowcost puškohľadu problém, sú jeho optické kvality v porovnaní s inými 8-32x, ale ani v tom nie som odborník :)
Napriek všetkému, čo som vyššie uviedol, držím všetkým palce na súťažiach a nech sa vám darí ;)

_________________
HW 50S (verzia F, <7,5 J)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Puskohlady low cost.
PoslaťNapísal: 18 Feb 2017, 17:09 
Offline
veterán
veterán
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 24 Apr 2011, 09:44
Príspevky: 538
Bydlisko: Bratislava-Dubravka
Ja strielam zatial dve sezony, 8x32 mam Hawke a mam problem s meranim vzdialenosti od cca 40m dalej. Pri sucasnom stavani trati je takmer vsetko stavane na max vzdialenosti co ako som pocul v zaciatkoch nebolo. Samozrejme to nieje len v optike a ani nemozem povedat, ze by som dal dole vsetky sklopky do 35m, ale pri 45m odmeriam +/- meter rozdiel a to uz potom nepadne.

_________________
Weihrauch HW100 FSB Hawke Sidewinder ED 10-50x60


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Puskohlady low cost.
PoslaťNapísal: 18 Feb 2017, 21:18 
Offline
mazák
mazák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 25 Feb 2011, 09:09
Príspevky: 380
Bydlisko: Ľubotín, okr. SL
Proti tomu nemôžem povedať ani pol slova, už som počul viackrát, že to robí významný rozdiel nad 40 metrov... Zrejme môj postoj ovplyvňuje najmä to, že som strieľal s prenášaním :D Ale aj tak chcem tlmiť tie prípadné snahy, ktoré by tlačili (začínajúcich) strelcov do stále výkonnejších a drahších optík (príslušenstva všeobecne). Napokon, aj tak si každý kúpi len to, na čo má, ale niektorí kúpia aj to, na čo nemajú a potom sa čudujú, že to stále nepadá samé... Podobne búrlivé debaty sú na tému "Poraďte s kúpou novej vzduchovky." :D

_________________
HW 50S (verzia F, <7,5 J)


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 153 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.