Slovak Airgun Field Target Association

Diskusné fórum SAFTA a priateľov vzduchových zbraní
www.ft-hft.sk www.sportovastrelba.sk
Aktuálny čas je 25 Apr 2024, 21:42

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 153 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: Puskohlady low cost.
PoslaťNapísal: 18 Feb 2017, 22:22 
Offline
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 08 Mar 2011, 23:01
Príspevky: 1797
Bydlisko: Šamorín
Popísalo sa toho o optikách už kadečo... Pri puškohľadoch na FT je priblíženie okolo 30x nutnosť, ani nie tak na streľbu, ako na meranie vzdialenosti paralaxou. Mnohí strelci merajú na maxime a strieľajú na menších priblíženiach. ALE tiež som bol viac krát svedkom, že strelci s priblížením okolo 10x prestrieľali strelcov s FT top výbavou. Veľa záleží, ako strelec pozná svoju výbavu a dokáže s ňou strieľať...
Ďalej... menšie priblíženie nie vždy znamená lacnejšia optika... Veľmi veľa záleží na kvalite skiel... Na prvý pohľad možno rozdiel ani nespoznáte (ideálne podmienky). Chlieb sa láme, keď sa svetelné podmienky zhoršia... šero, streľba zo svetla do tieňa, presvetlený les s rôznymi tieňmi, prípadné ostré protisvetlo + náchylnosť optiky na zmenu teploty... Toto sú zásadné kritériá pri výbere puškohľadov.
Ďalej dosť dôležitý psychologický efekt... kúpim si nejakú optiku XY, strieľam... raz je to OK, inokedy nie... som na pochybách, je to vo mne, alebo vo výbave... a špekulujem...
Ďalej ekonomický dopad... kúpim si nejakú optiku za slušné financie, strieľam a ako som písal nie je to ono... chcem sa posunúť ďalej, tak sa rozhodnem predať so stratou optiku XY a kúpiť si niečo lepšie...
Vždy keď som niekomu radil čo si má kúpiť radil som mu hneď kúpiť overenú optiku aj keď za viac peňazí a mať pokoj... bohužiaľ aj ja som bol ten prvý prípad a poznám mnoho ďalších...
Vyššie spomenuté platí tak pre FT ako aj HFT... nie je pravda, že HFT výbava je lacnejšia ako FT (pozrite si zoznamy strelcov s čím strieľajú)... toť som si vylial srdce ja... ;)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Puskohlady low cost.
PoslaťNapísal: 19 Feb 2017, 11:46 
Offline
profesionál
profesionál
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 13 Apr 2012, 16:57
Príspevky: 844
Bydlisko: Liptovske Sliace
Za seba napisem, ze s Hawke Eclipse 6-24x50 som nastrielal 38 b a s Falconom 10-50x60 len o bod viac.
Velky rozdiel tam uz nie je, ale ako pisal Serpa, detaily ako strielanie pri rozdielnych svetelnych podmienkach stoja za ten rozdiel 300 Eur.
Drahsie puskohlady som nemal.

_________________
HW 100 a S&B 12.5-50x60 FT
AA TX200 a Viper 10x44
Zoraki ultra 4,5 a Leapers UTG 2-7x32
Predtým: HW97, S634, Crosman 357 CO2, hatsan mod 25 supercharger, FX Ranchero 5,5, z optik Hawke Eclipse, Falcon FT, "bignikko"


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Puskohlady low cost.
PoslaťNapísal: 13 Mar 2017, 23:19 
On-line
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20 Júl 2010, 00:03
Príspevky: 4235
Bydlisko: Trnava
Tak nakoniec si Simona ako náhradu za Viper na HFT vybrala Sightron SIH 4-12X40 FTMD . Dalo mi celkom zabrať zohnať ho. Prišiel zo Slovinska. Cena 208€+15€ poštovné. Za tri dni bol doma.


Prílohy:
14894396914950.jpg
14894396914950.jpg [ 56.04 KiB | Zobrazené 1052 krát ]

_________________
https://irongoat.sk/
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Puskohlady low cost.
PoslaťNapísal: 27 Mar 2017, 18:02 
Offline
expert
expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 23 Dec 2010, 14:59
Príspevky: 952
Bydlisko: Praha
Pravidlá hovoria, že buď si tam mal clonu od výroby alebo nie...
Citácia:
Průzory v objektivu a okuláru musí být ponechány tak, jak byly vyrobeny a v žádném případě nesmí být
redukovány, to se týká také slunečních clon

_________________
Steyr LG110FT + NS Diamond 10-50x60 + red dot
Walther CP88


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Puskohlady low cost.
PoslaťNapísal: 27 Mar 2017, 19:41 
On-line
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20 Júl 2010, 00:03
Príspevky: 4235
Bydlisko: Trnava
To je dobra sprostost. Ako redukuje slnecna clona velkost priezoru? Zlate FT.
Podla textu tam nemozes namontovat ziadnu clonu, pokial nie je sucastou puskohladu, aj ked bola v krabici prilozena. Ja si myslim, ze sa to tyka clony ktora redukuje velkost otvoru, ale napisane to nie je jednoznacne.

_________________
https://irongoat.sk/


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Puskohlady low cost.
PoslaťNapísal: 27 Mar 2017, 19:50 
Offline
profesionál
profesionál

Registrovaný: 18 Aug 2014, 17:44
Príspevky: 753
Zase veľmi nešťastne napísané pravidlo. Z obsahu textu vyplýva, že sa nesmie redukovať otvor a to ani slnečnou clonou. Z toho logicky vyplýva, že slnečná clona sa môže použiť pokiaľ neredukuje priezor objektívu puškohľadu. Chybou je zlá štylizácia textu- ak je zakázaná slnečná clona nemalo to vôbec byť spomenuté v kontexte s redukciou priezoru. Ale taxatívne vymenovať všetky doplnky, ktoré sú zakázané, tam spomenúť dajme tomu aj slnečnú clonu a bodka. Gumená očnica takisto neredukuje priezor okuláru a tak viem, že je povolená.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Puskohlady low cost.
PoslaťNapísal: 28 Mar 2017, 09:19 
Offline
veterán
veterán
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 24 Apr 2011, 09:44
Príspevky: 538
Bydlisko: Bratislava-Dubravka
Podla mna sa redukovanim oznacuje zmena velkosti priezoru a to nemeni slnecna clona ani ocnica. Clona je vlastne predlzenie a nie redukcia.

_________________
Weihrauch HW100 FSB Hawke Sidewinder ED 10-50x60


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Puskohlady low cost.
PoslaťNapísal: 28 Mar 2017, 17:50 
Offline
expert
expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 23 Dec 2010, 14:59
Príspevky: 952
Bydlisko: Praha
Podla mojho nazoru, je filozofiou HFT aby strelec bodoval hlavne svojimi streleckymi schopnostami a nie konstrukterskymi. Takze aj pravidla su stavane tak aby sa zabranilo roznym kutilskym excesom na pazbach a optikach ako sa to bezne deje v FT. Ked k optike nie je originalna clona, tak ako zabranit tomu aby si tam niekto nedobastlil polmetrovu pvc rurku? Vobec totiz nerozhoduje priemer clony ale uhol zaberu (FOV), ktory s dlzkou clony klesa a vyrobca tam da len taku ktora z FOV nic neukroji. Uz aj v HFT sa totiz objavili "strelci-konstrukteri", co si zbran vyzbrojili trnmi, pomocou ktorych ziskaju dokonaly grip o kolik alebo strom. Polsky vynalez s dierou v palmreste, ked sa da kolik pouzit ako stativ je uz legendárny.

_________________
Steyr LG110FT + NS Diamond 10-50x60 + red dot
Walther CP88


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Puskohlady low cost.
PoslaťNapísal: 28 Mar 2017, 21:36 
Offline
vo výslužbe
vo výslužbe

Registrovaný: 30 Júl 2011, 17:25
Príspevky: 1735
Bydlisko: Tlmače-Lipník
igi79 píše:
Pravidlá hovoria, že buď si tam mal clonu od výroby alebo nie...
Citácia:
Průzory v objektivu a okuláru musí být ponechány tak, jak byly vyrobeny a v žádném případě nesmí být
redukovány, to se týká také slunečních clon


Tisíc ľudí tisíc výkladov pravidiel. Tento citovaný bod chápem ja osobne tak, že priemer objektívu nemôžem redukovať napr. nejakou záslepkou, krytkou v ktorej bude otvor napr. 2cm. To isté platí aj pre slnečnú clonu. Hawke má dĺžku slnečnej clony 10cm. Keď si spojím dva do kopy žiadne pravidlo som neporušil. V pravidlách by muselo byť napísané, že dĺžka slnečnej clony môže byť max. 10cm, alebo 15cm. A o streleckých schopnostiach strelca v HFT sa dá veľmi polemizovať. Keď si ľahnem opriem zbraň o kolík, botku mám na zemi palmrest položený na streleckej rukavici, tak aké sú toto schopnosti. To skôr strieľam HFT Benchrest. Či je to FT, alebo HFT celé sa to začína kaziť. FT súťaže vyzerajú ako keby strelci ISSF mali v lese sústredenie.

_________________
EX


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Puskohlady low cost.
PoslaťNapísal: 05 Máj 2017, 15:20 
Offline
junior
junior
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 30 Apr 2014, 06:59
Príspevky: 53
Ja som tusim zacal mat problemy s puskohladom Nicko Stearling 6-24x56 night ligther co som kupil na Aliexpresse asi pred 5 rokmi asi za 150E.
Mam taky pocit ze zacala poskakovat vertikalna osnova. No proste horizontalny rozptyl mam cca 2cm a vertikalny az 10cm na vzdialenost 73m.
Tiez sa mi stalo ze som trosku pohol horizontal a zasadne sa mi zmenil vertikal. Rychlostou diabolky to nemoze byt lebo puska je regulovana a chronograf ukazuje malinku a niekedy aj opacnu odchylku.

Ako sa to da overit ci je to v puskohlade ?
Jedine vymenou za iny ?

_________________
AA S510 .177 + Delta titanium 6-24x42 AO
Gamo CF30 .177 + Gamo sporter 4x32
Norinco JW-15A .22LR + Bushnell 3-9x40
Tarus PT22
Ansutz 1517S BR .17HMR + Nikko Stirling Platinum Nighteater 6-24 x 56 AG 30mm
CZ83/7,65


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 153 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.