Slovak Airgun Field Target Association

Diskusné fórum SAFTA a priateľov vzduchových zbraní
www.ft-hft.sk www.sportovastrelba.sk
Aktuálny čas je 19 Apr 2024, 20:29

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 114 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Kompenzatory
PoslaťNapísal: 07 Jún 2011, 13:39 
Offline
expert
expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 23 Dec 2010, 14:59
Príspevky: 952
Bydlisko: Praha
Takze aj na tomto fore otvorim tuto diskutabilnu temu - kompenzatory. Ustove prislusenstvo, ktore si kladie za ciel odrezat vzduch vychadzajuci za diabolkou z hlavne este predtym ako stihne ovplyvnit trajektoriu diabolky. Niektorymi strelcami celkom ignorovane, ale dalsimi az prilis precenovane prislusenstvo. Niektorym pomaha zlepsit sustrel, niekoho obtazuje zvyseny hluk. Velku ulohu podla mna zohrava aj placebo efekt :-D
Pre spravnu funkciu kompenzatora su kriticke nasledovnej faktory:
  • otvor pre expanziu vzduchu musi byt ihned za hlavnou - vedenie diabolky v "rurke" este par cm za drazkami hlavne a az nasledna expanzia vzduchu do okolia popiera samotny princip kompenzatora
  • vzdialenost medzi ustim hlavne a orezavacou hranou (obycajne konus) - no toto je tema do diskusie - kedysi sme s ferinom dospeli ku konsenzu, ze tak na dlzku diabolky; z diskusie s cacom som zas pochopil, ze lepsia by bola este kratsia vzdialenost - v momente ak vychadza sukienka diabolky z drazok, hlavicka uz vchadza za hranu orezu. Ideal predstavuje laditelny kompik od Rowana, kde sa da tato vzdialenost nastavit
  • priemer otvoru v orezavacej hrane - no asi tiez na debatu aku rezervu treba pridat ku kalibru diabolky. Smutne som sa ale dival na adrianov kompik madarskeho povodu, ktory dostal zasah od diabolky a vraj zhorsuje aj sustrel - priemer otvoru bol mozno aj spravny, a chybu sposobuje odchylka osi hlavne od osi kompiku, ktora ma povod v uchyteni cervikom na hlaven
  • dlzka a tvar diery v orezavacej hrane - Rowan zdiela podobny nazor ako ja - orezavacia hrana ma byt naozaj len hranou a diera sa ma potom dalej rozsirovat. A dlzka? Staci malo, len aby diabolka pri rychlosti nad 200m/s dostala naskok pred vzduchom

Video preco som tu zas otvoril tuto temu:
Príloha:
kompik.jpg
kompik.jpg [ 63.17 KiB | Zobrazené 2741 krát ]

http://www.youtube.com/watch?v=Kw_FrgnuF54" onclick="window.open(this.href);return false;

Ja som totiz po prvotnom nadseni z 'kompenzovania' vytriezvel, pretoze tie rozdiely sustrelu boli minimalne, ale zvukovy efekt brutalny. Po vzhliadnuti toho videa, ale zas zacinam "husto uvazovat". Otazkou ale stale ostava ci by ten vzduch tu diabolku dobehol a mal sancu ju ovplyvnit. Ak ano tak by boli kompikom vybavene vsetky 10m VzPu a to nie su. Ozdoba, ktoru maju VzPu na konci hlavne je drziak musky a zavazia a vo vnutri je to obycajna rurka. Naproti tomu su tu VzPi, ktore kompiky maju. Steyr v pripravovanom novom modeli FT ponuka kompik zlozeny na pohlad z dvoch pistolovych kompikov, ktore je mozne zohnat aj ako prislusenstvo - http://www.steyr-sportwaffen.at/index.p ... rkegel-neu" onclick="window.open(this.href);return false;:
Obrázok
Mozno ale cela tato parada ma hlavne ten placebo efekt a

Este pichnem do osieho hniezda - dobry tlmic (ano to ilegalne teroristicke zariadenie), ktory je konstrukcne tvoreny tenkymi preprazkami ako ten pribaleny k HW100, moze plnit rovnaky ucel, len s tym rozdielom ze vzduch nie je rozptyleny do okolia, ale utlmeny na to urcenym materialom po jeho vnutornom obvode. To je podla mna aj jedne z dovodov preco som nikdy rozumny rozdiel medzi HW100+tlmic a HW100+kompik nenasiel - nikdy som totiz nestrielal len s holou hlavnou.

Budem rad ak sa tu podelite o svoje skusenosti s pouzivanim svojho kompika

_________________
Steyr LG110FT + NS Diamond 10-50x60 + red dot
Walther CP88


Naposledy upravil igi79 dňa 08 Júl 2012, 00:49, celkovo upravené 2

Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Kompenzatory
PoslaťNapísal: 07 Jún 2011, 13:59 
Offline
Sponzor webu
Sponzor webu
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 23 Jún 2010, 16:08
Príspevky: 2984
Bydlisko: Gemerská Poloma (okr.Rožňava)
Kompenzatory ako take sa mi dost pacia - ak su pekne dizajnovo spravene.

Na sutazi v Puchove som sa prizrel Serpovmu kompiku, ktory objednaval od Rowana z Anglicka. Je to pekna praca, ale sam Serpa mi povedal - zazraky od toho necakajte.
Takze nejake skusenosti z praxe by sa nam naozaj zisli.
Poskulujem po tom kompiku od Steyra, co je na tom novom modeli, no ktovie ako je to tam s funkcnostou.
Dostupny bude az koncom leta.

V Madarsku som sa splasil a kupil kompik, bol dost vychvaleny a tak som to chcel vyskusat, vsetci to tam mali. Realita je vsak taka, ze bez neho nastrielam lepsie, ako s nim. A to som si daval pozor pri montazi.

Ten od Rowana ma vsak inu konstrukciu a aj vyzera lepsie, tak pockame na postrehy od Serpu. :)


Prílohy:
Steyr_kompik.jpg
Steyr_kompik.jpg [ 48.89 KiB | Zobrazené 2733 krát ]

_________________
Obrázok

ŠSK Gemerská Poloma: http://www.ssk-gemerskapoloma.sk
Športová streľba: http://www.sportovastrelba.sk
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Kompenzatory
PoslaťNapísal: 07 Jún 2011, 15:15 
Offline
vo výslužbe
vo výslužbe

Registrovaný: 02 Júl 2010, 13:15
Príspevky: 2885
Takže prihodím aj ja.
Kompík ako taký som začal riešiť až po tom čo sme s Black Powderom preroboli môjho full power Steyr huntinga v cal.22 na 15Joulovú verziu v cal.177. Osadil mi tam "výberovú" (rozumej vyberanú z niekolkátich kusov ;-) ) hlaveň zo Slávie tuším 620 alebo 630? Už si nepamätám. Kedže regulátor bol nastavený na 100 bar (keďže išlo o najsilnejšiu verziu) namiesto 82-85 barov pre štandartné 15J (16) verzie, konzistencia bola ihneď v prdeli (po nastavovaní bicej pružiny). Aby som bol konkrétnejší bolo to +- cca 10 až 15 m/s (tu alebo na niektorom fóre sú zavesené aj grafy). Napriek tomu som na 30m občas nastrelil cca 9mm sústrel. Po osadení kompenzátorom ktorý bol ovšem absolútne bez červíkov ale na stotinu milimetra presne nalisovaný kus na hlavni sa sústrel zúžil na 6-7mm :| Kompík bol urobený tak že keď suknička opúšťala hlaveň hlavička už bola v kompíku a tak vzduch vychádzajúci za diabolkou, ktorý je normálne oveľa rýchlejší a diabolku aj predbehne a tzv "vyfacká" nemá šancu nakolko obteká okolo kónickej časti a je odvádzaný do bokov. Používam JSB Heavy ktoré majú priemernú dĺžku 6,30mm a mi sme nastavili vzdialenosť kompíka od ústia hlavne na cca 5,0mm. Celková dĺžka kompíku bola cca 5cm, vstupná diera do tej kónickej časti bola tiež cca 5,0mm ale hneď o pár milimetrov vo vnútri sa postupne rozširovala až na konečných cca 5,5 až 6,0mm. Čo sa týka tvaru bol takmer identický ako ten od Rowana akurát tie "odfukové" diery po bokoch boli kratšie (cca 3-3,5cm) ale širšie (cca 1,8-2,0cm).
Takže záverom: IMHO funkčná vecička ktorá evidentne pomohla.

Druhý kompík bol súčasťou pušky Daystate Grand Prix. Nakolko je v ňom inštalovaná aj elektronika vstavaného chronografu nerýpal som sa v ňom :gene2:

Tretí kus mám na Ripley Rifles AR5s. Doteraz som strielal len s nasadeným kompíkom takže neviem čo to robí bez.
Vzhladom k sobotným udalostiam to teraz ani testovať nebudem. Ale keď bude Ripley O.K. vyskúšam to.
Ináč všetci čo to v HU mali nainštalované si to chválili že im to sústrel zlepšilo :0 preto predpokladám že Aďo nedopatrením dostal zrovna chybný kus (a ak to ujo Károly ani nevyskúšal tak ani nevedel že ponúka zlý kus).
opäť IMHO.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Kompenzatory
PoslaťNapísal: 07 Jún 2011, 18:05 
Offline
nováčik
nováčik
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 09 Jan 2011, 12:45
Príspevky: 37
igi79 píše:
.. dobry tlmic, ktory je konstrukcne tvoreny "lievikmi" ako ten pribaleny k HW100, moze plnit rovnaky ucel, len s tym rozdielom ze vzduch nie je rozptyleny do okolia, ale utlmeny na to urcenym materialom po jeho vnutornom obvode. To je podla mna aj jedne z dovodov preco som nikdy rozumny rozdiel medzi HW100+tlmic a HW100+kompik nenasiel ..

Zatiaľ uvažujete všetci iba o vzduchu, ktorý sa tlačí za diabolkou a po opustení hlavne môže diabolku nežiadane ovplyvniť. No je nutné uvažovať i o vzduchu, ktorý tlačí diabolka pred sebou (je to cca 8 cm kubických u ráže 4,5 mm a dĺžke hlavne 50cm). Tento vzduch tlačený diabolkou má tendenciu po opustení hlavne sa rovnomerne rozptýliť. Ak však po opúšťaní hlavne narazí na prekážku, ktorá mu neumožní rovnomerne sa rozptýliť, ba naopak, po jeho odrazení ho navráti nedefinovateľne naspäť do dráhy strely, potom môžeme dosiahnuť práve opačný efekt ako sme očakávali. O tomto jave som sa osobne presvedčil práve HW100 s originálnym "tlmičo-moderátorom", to som už vlastne písal u niektorého z predchádzajúcich príspevkov.

_________________
súčasnosť: ja som iba ten, ktorý tu hľadá najpresnejšiu vzduchovku
-------------------------------------------------------------------------
minulosť: hľadal som i iné veci


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Kompenzatory
PoslaťNapísal: 07 Jún 2011, 18:38 
Offline
vo výslužbe
vo výslužbe

Registrovaný: 02 Júl 2010, 13:15
Príspevky: 2885
Pokial je kompík typu Rovan skonštruovaný ako som napísal, vzduch tlačený pred diabolkou nenaráža na žiadnu prekážku ktorá by ho vrátila späť, ale vniká do otvoru v tom kónickom kuse a zvyšok ho obteká práve kôli čistému kónickému tvaru a keď diabolka opúšťa hlaveň tiež tlačí vzduch do otvoru pred ňou a zvyšok je odvádzaný do bokou.

Ako je vidieť na kresbe vzduch nemá kde naraziť na prekážku ktorá by ho vrátila, naopak pekne je odvádzaný preč (a to platí aj po opustení diabolky z hlavne.


Prílohy:
kompík.jpg
kompík.jpg [ 13.18 KiB | Zobrazené 2690 krát ]
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Kompenzatory
PoslaťNapísal: 07 Jún 2011, 21:49 
Offline
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 08 Mar 2011, 23:01
Príspevky: 1796
Bydlisko: Šamorín
...ako uz bolo spomenute som vlastnikom tohto kompenzatora http://rowanengineering.com/lphoto29.htm od Rowana. Za posledne obdobie ma oslovilo viac ludi ohladne tohoto kompnzatora... Ja Vam tu slubujem, ze urobim v najblizsej dobe podrobny test. Zateal mozem konstatovat, ze sustrel s kompenzatorom je lepsi, ako bez neho. S kuzelom som nehybal, nahodil som ho na pusku, tak ako mi prisiel z UK. Kuzel od ustia hlavne bol vzdialeny cca 4mm. Chystam sa sa strielat s kompikom a menit vzdialenosti od ustia hlavne...


Naposledy upravil serpa dňa 08 Jún 2011, 00:02, celkovo upravené 1

Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Kompenzatory
PoslaťNapísal: 07 Jún 2011, 23:34 
Offline
junior
junior

Registrovaný: 02 Sep 2010, 20:59
Príspevky: 76
Bydlisko: Neded
nie je mi celkom jasné jak prebieha prúdenie vzduchu v moderátore-kompenzátore HW100(len pre zaujímavosť v minulosti prešiel skúšobňov namontovaný na zbrani) jednoznačne zlepšil sústrel na 25,35,50m testovane v krytej strelnici z nastrelovacej stolice


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Kompenzatory
PoslaťNapísal: 08 Jún 2011, 00:26 
Offline
expert
expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 23 Dec 2010, 14:59
Príspevky: 952
Bydlisko: Praha
ok3kxf: vzduch pred diabolkou by som asi neriesil - ved ked diabolka opusta hlaven, tak uz ma pred sebou len atmosfericky tlak a za sebou 85barov, takze aj to ovplyvnenie bude 85x slabsie. Ak pojdeme do takychto extremov, tak to uz mozme aj strazit aby do medzery medzi hlavnou a hranou orezu nefukal vietor :-) Lepsim prinosom sa mi zda pouzitie viacerych konusov za sebou ako su v HW tlmici (tusim ze 4ks), resp. v kompiku na pripravovanom LG110FT (2ks).

Mierny kuzel v podani Rowana bude skor imidzofkou - vid. video co som daval v prvom prispevku ako sa sprava vzduch na celkom kolmej hrane, je presne to co sa od kompika ocakava.

_________________
Steyr LG110FT + NS Diamond 10-50x60 + red dot
Walther CP88


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Kompenzatory
PoslaťNapísal: 08 Jún 2011, 08:52 
Offline
nováčik
nováčik
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 09 Jan 2011, 12:45
Príspevky: 37
igi79: nie, nie. Dobre prevedene kompíky vôbec nenapadám, ty môžu skutočne pomôcť udržať dráhu diabolky v požadovanom smere. Mám však pripomienky k uzatvoreným "tlmičo-moderátorom", ktoré práve vzduch tlačený pred diabolkou (ktorý sa tiež pohybuje rýchlosťou cez 200 m/s) môžu nedefinovateľne odraziť naspäť do dráhy strely.

_________________
súčasnosť: ja som iba ten, ktorý tu hľadá najpresnejšiu vzduchovku
-------------------------------------------------------------------------
minulosť: hľadal som i iné veci


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Kompenzatory
PoslaťNapísal: 08 Jún 2011, 09:04 
Offline
vo výslužbe
vo výslužbe

Registrovaný: 02 Júl 2010, 13:15
Príspevky: 2885
To pejag: Ak ten moderátor zvuku či už na HW alebo akúkolvek inú zbraň je dobre zkonštruovaný, lieviky a komory medzi sebou majú dostatočnú dĺžku a tvar, môže sa správať aj ako kompenzátor a ten sústrel zlepší.


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 114 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.