Slovak Airgun Field Target Association

Diskusné fórum SAFTA a priateľov vzduchových zbraní
www.ft-hft.sk www.sportovastrelba.sk
Aktuálny čas je 19 Apr 2024, 06:26

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 12 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: PCP Pumpa
PoslaťNapísal: 30 Nov 2018, 09:07 
Offline
mazák
mazák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 25 Feb 2011, 09:09
Príspevky: 380
Bydlisko: Ľubotín, okr. SL
Ešte síce nemám pcp pištoľ, ale tú pumpu by som ku nej bral, naplniť kartušu by nemal byť problém... Čo tá spomínaná vlhkosť vzduchu môže narobiť za neplechu?

_________________
HW 50S (verzia F, <7,5 J)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: PCP Pumpa
PoslaťNapísal: 30 Nov 2018, 10:49 
Offline
nováčik
nováčik
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 26 Nov 2018, 23:21
Príspevky: 15
Bydlisko: Bratislava
Kirk

Čo sa týka púmp, obvykle majú vyriešené odpúšťanie vlhkosti, ale spravidla až po dofúkaní kartuše, takže nejaká ta vlhkosť sa do kartuší dostane.

Vlhkosť môže časom spôsobiť koróziu vnútra kartuše a tým mať vplyv na prípadne upchatie vzduchových kanálikov v zbrani. Keď som bol na zaškolení na servis zbraní pardini, videl som čo dokáže spôsobiť zlé plnenie kartuší, tiež som také isté videl aj pri potápačských flašiach, kde vplyv korózie vidno ešte viac, keďže fľaša má väčší povrch. Dával som robievať tlakové skúšky na potápačské fľaše, ktoré požívajú aj strelci (nie len potápači) a často som pri fľašiach, ktoré používajú strelci dostal od technika aj za hrsť hrdze zvnútra fľaše. Fľaše sa plnia na kompresoroch a keď prevádzkovateľ kompresora nechce (alebo nevie či chce šetriť) čistiť alebo meniť filtre a odkaľovať počas plnenia flaše, tak sa proste do fľaše dostane "špinavý" vzduch a ten potom aj do kartuše.

Ani používanie prídavných filtrov nedokáže na 100% eliminovať vlhkosť, aj keď veľa pomôžu. Ale nie je to žiadna tragédia, ak sa dáva zbraň pravidelne servisovať (napr každý rok alebo dva roky), pri servise sa menia aj tesnivá v kartuši a vtedy sa kartuša zvnútra vyčistí, ak je to potrebné, či už mechanicky alebo chemicky. Samozrejme, už ťažsie sa čistia všetky vnútorné kanáliky, ktoré môže "špinavý" vzduch zaniesť.

Podľa mojich skúsenosti, strelci veľmi nedbajú na servis, sú takí, ktorí svojej zbrani nedopriali ani základný odborný servis dlhé roky pretože je to "drahé" a na slovensku aj často nedostupné, pretože nie každý výrobca má na Slovensku aj servisné zastúpenie. V lepšom prípade si strelci zbrane servisujú sami, ak sú odborne zdatní a majú aspoň základné servisné sady a prípravky na rozobratie zbraní a kartuší.

Treba dodať, že pumpy nie sú určené pre plnenie veľkého množstva kartuší alebo nebodaj fliaš, inak sa môžu prehriať a zničiť. Proste je to riešenie pre jednotlivca, ktorý si naplní svojich pár kartuši a nechce riešiť plnenie fľaše, prípadne riskovať úraz pri roztrhnutí fľaše (často sa používajú fľaše, ktoré majú dlhé roky po poslednej tlakovke, pretože ludia buď šetria a nechce sa im dať cca 20 eur raz za 5 rokov za tlakovku fľaše, alebo nevedia kde to dať urobiť), z času na čas sa proste stane, že fľaša praskne, aj nová, obvykle je tam nejaká výrobná vada, alebo aj únavové procesy v materiáli fľaše, potápači by vám vedeli rozprávať. Každá fľaša sa raz vyprázdni a treba ju doplniť, ale pumpa nie :)

_________________
Nerobím iným to, čo nechcem, aby iní robili mne.
Strieľam z pištolí PARDINI K12, SP RF, HP a GT9 a vždy sa teším na tú chvíľu
A zatiaľ sa len občas vyteším aj s puškou PARDINI GPR1 EVO
www.pardini.sk


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 12 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.