Slovak Airgun Field Target Association

Diskusné fórum SAFTA a priateľov vzduchových zbraní
www.ft-hft.sk www.sportovastrelba.sk
Aktuálny čas je 28 Apr 2024, 21:47

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 11 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Kaliber 4,5mm, alebo 5,5mm ?
PoslaťNapísal: 29 Dec 2010, 21:53 
Offline
Sponzor webu
Sponzor webu
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 23 Jún 2010, 16:08
Príspevky: 2984
Bydlisko: Gemerská Poloma (okr.Rožňava)
Vacsina z nas striela kalibrom 4,5mm. Ale mame aj takych "kolegov" , ktori maju skusenosti s kalibrom 5,5mm.
Ake su vyhody, alebo nevyhody jednotlivych kalibrov?

Svoje skusenosti mozte napisat v tomto vlakne.

PS: napadlo ma, ze to tu chyba, tak som to vlakno zalozil. :pausecaffé:

_________________
Obrázok

ŠSK Gemerská Poloma: http://www.ssk-gemerskapoloma.sk
Športová streľba: http://www.sportovastrelba.sk


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Kaliber 4,5mm, alebo 5,5mm ?
PoslaťNapísal: 30 Dec 2010, 00:31 
Offline
vo výslužbe
vo výslužbe

Registrovaný: 02 Júl 2010, 13:15
Príspevky: 2885
Výhoda alebo nevýhoda, to je ťažko definovatelné.
Niekto bude rozprávať o plochšej dráhe letu 4,5-ky, iný bude hovoriť o deštrukčných účinkoch 5,5-ky. Najčastejšie porovnanie ktoré nájdete na fórach je že na terč je super 4,5-ka a na potkany (alebo lov - čo je mimochodom u nás zakázané) je lepšia 5,5-ka.
Ono problém je v tom že každé tvrdenie je SUBJEKTÍVNE.
Mnohý z vás, ktorý ma poznajú dlhšie, dobre vedia že som velmi dlho preferoval cal.22 teda 5,5mm a aj z môjho podpisu to je viac ako jasné. A môžem vám s čistým svedomím prehlásiť že aj pri výkone cca 14,4J som bez problémov triafal kocky cukru a vrchnáky z pet fliaš na 50m!!! (a aj na 75m!) Samozrejme keď som to spomenul, v tom momente som čítal o všelijakých mínometoch, šialenej balistickej krivke a pod. Neviem či už niekto z vás robil takéto porovnania, ale pri cal.177, výkone 14,95J, váhe diabolky 0,67g, zero range 30m a scope height 5,2 cm je prepad diabolky 10,744 cm. Pri cal.22, výkone 14,92J váhe 0,870g, zero 30m a scope height 5,20cm je prepad 14,754 cm. Na 50m je to rozdiel 4,01 cm!!! Chairgun je super pomôcka a tá krivka je naozaj hrozivá. Mám notebook so 17 monitorom a z lava do prava to je nejakých 37cm tak je jasné že tá krivka je naozaj krivka. Ale skúste si na tých 50m napríklad vytiahnuť nejaký špagát ktorý bude imitovať dráhu letu obidvoch diaboliek a zistíte že to je vlastne rovná čiara a ten rozdiel 4 cm ani nestojí za reč. Samozrejme musím podotknúť že v tej dobe, keď som preferoval tento kaliber som nepočítal s tým že FT budem brať smrtelne vážne. Tu už prichádzajú do úvahy iné faktory ktoré môžu výrazne ovplyvniť váš konečný výsledok a ktoré hovoria v neprospech 5,5-ky. Najvýraznejší a najvýznamnejší faktor je vietor (v tesnom závese je dážď, barometrický tlak, zima, teplo a pod. :)) Mnohý tvrdia že 5,5-ka je menej náchylná na vietor kôli svojej váhe no podla meraní ktoré robili iný a ovela väčší blázni ako sme mi, vychádza jednoznačne pravý opak. Podstatne vyššia rýchlosť (o takmer 40m/s) a oveľa menšia plocha je to najhlavnejšie plus. Osobne som tento fakt skúšal keď som mal asi pred rokom doma dve CZ 200 4,5 aj 5,5. Nebol to žiadny test ani nič podobné, ale 4,5 vychádzala vždy lepšie.
Sakra nejak som sa rozkecal.
Takže ak si niekto prispôsobí vysoké montáže tak aby uklikal aj tie 4 cm naviac oproti 4,5-ke na 50m, zvykne si nato kam mu to lieta vo vetre a v daždi, tak prečo nie.
Osobne som pôvodne plánoval štartovať na MS v Maďarsku so Steyrom v 5,5-ke. No stále som poškuloval po FT špeci Daystate Grand Prix a nejak som ani neriešil jeho kaliber. Bral som to ako jasnú vec že to je 4,5-ka. Keď sa naskytla možnosť kúpi neváhal som ani minútu. No a chvýlu na to prišla ponuka na FWB. To už som mal zahmlené pred očami a nejaký kaliber ma vôbec nezaujímal.
A tak mám dnes 4,5-ku.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Kaliber 4,5mm, alebo 5,5mm ?
PoslaťNapísal: 30 Dec 2010, 01:04 
Offline
profesionál
profesionál
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 03 Júl 2010, 13:39
Príspevky: 717
Bydlisko: Mladá Boleslav
Ked uz je jasne vysvetlene, ze 4,5 je vhodnejsia na FT este viac pre HFT tak by ma zaujimalo ake faktory su najvacsie plus pri tazkych a lahkych 4,5. Tiez to ti blazni testovali?
Viem, ze niekto striela Express a niekto zas Heavy. Nie vzdy to moze byt tym, ze jeho zbrani viac chuti tazka diabolka a tak to mozno prameni s hlbokeho presvedcenia.
Ake su nespochybnitelne fakty overene v praxi?
Doma nemam uz ziadne diabolky a tak som strielal v nudzi s testovacou sadou a tie tazke mi v zime lietaju lepsie. A pri vystrele som cez optiku videl stale svoj ciel na 60m, takze to aj menej cuklo u pruzinovky so super rozptylom do 2cm. (co je uz individualne)

_________________
:arrow: zbraň: Air-Arms Pro-Sport 15,0 J :arrow: optika: Bushnell Elite 3200T 5-15x40
:arrow: strelivo: Diabolo JSB Heavy cal. 4.5 :arrow:montáž: KOZAP model 23 - CZ 452


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Kaliber 4,5mm, alebo 5,5mm ?
PoslaťNapísal: 30 Dec 2010, 01:29 
Offline
vo výslužbe
vo výslužbe

Registrovaný: 02 Júl 2010, 13:15
Príspevky: 2885
Osobne som o týchto veciach najviac kecal s Maďarmi. Oni preferujú modré exacty pri výkone 7,5J a heavy pri 16J. Keď som na Steyrovi prehodil hlaveň na 4,5mm najlepší sústrel som spravil s práve s heavy. Rovnako som síce nastrielal aj s červenými exactami no neskôr sa mi občas stalo že niektorá diabolka mi kúsok ušla ( 3-4-5mm). Pri heavy bola dráha maximálne stabilná. Grand prixa som nejak nemal čas otestovať a FWB mám tiež čerstvo no zatial som dal na rady z HU nakolko s tými puškami strielali iba heavy. No kým začneme súťažiť určite ešte otestujem aj ostatné diabolky s FWB.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Kaliber 4,5mm, alebo 5,5mm ?
PoslaťNapísal: 30 Dec 2010, 10:25 
Offline
nováčik
nováčik

Registrovaný: 07 Júl 2010, 09:03
Príspevky: 24
Bydlisko: Košice
Tak ste to tu pekne technicky všetko vysvetlili, ja pridám jednu vec z laickej praxe - s 5,5 sa lepšie narába, hlavne ak má strelec väčšie ruky a hrubé prsty a palce, je to fakt markantný rozdiel. Vlastná skúsenosť.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Kaliber 4,5mm, alebo 5,5mm ?
PoslaťNapísal: 30 Dec 2010, 10:45 
Offline
vo výslužbe
vo výslužbe

Registrovaný: 02 Júl 2010, 13:15
Príspevky: 2885
Tiež som si to predtým myslel, ale teraz som presvedčený že až tak markantný rozdiel to nie je.
Ale na toto by asi najlepšie vedel odpovedať tomcat. To čo jemu trčí z hornej časti trupu to sú neni ruky ale nejaká forma mega papŕč :mdr1:
IMHO


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Kaliber 4,5mm, alebo 5,5mm ?
PoslaťNapísal: 30 Dec 2010, 10:47 
Offline
profesionál
profesionál
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 02 Júl 2010, 14:56
Príspevky: 733
Bydlisko: Trnava
ja s 4,5 nemam problem vkladat do hlavne, staci pinzeta :D


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Kaliber 4,5mm, alebo 5,5mm ?
PoslaťNapísal: 30 Dec 2010, 10:55 
Offline
nováčik
nováčik

Registrovaný: 07 Júl 2010, 09:03
Príspevky: 24
Bydlisko: Košice
No tak prosím pekne Crosmana 2250XT mám v 5,5 a QB78 v 4,5 keď si strieľam s QB tak mi furt diabolky z ruky padajú, musím sa viac sústrediť.
Pekný Nový Rok!
:magic:


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Kaliber 4,5mm, alebo 5,5mm ?
PoslaťNapísal: 30 Dec 2010, 11:13 
Offline
vo výslužbe
vo výslužbe

Registrovaný: 02 Júl 2010, 13:15
Príspevky: 2885
Príčin môže byť niekolko. Máš deravé ruky, vela chlastáš a trasú sa ti potom ruky a pod. :mdr2: :mdr3: :mdr3:


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Kaliber 4,5mm, alebo 5,5mm ?
PoslaťNapísal: 30 Dec 2010, 20:53 
Offline
mazák
mazák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 04 Júl 2010, 21:08
Príspevky: 484
Bydlisko: NMn/V
Moja skusenost je len s .177 tak nemozem moc porovnavat. Porovnavat mozem len exact, exact express a heavy. Tazko povedat, ktore su lepsie/horsie sam ani neviem. Najcastejsie strielam s exactami skusal som expressi na 50m a tam, uz ta presnost je taka diskutabilna. Mam pocit ako keby obcas nieco "uletelo" podobne ako pisal caco o exactoch. Do 20m su expressi dobre.
Heavy, k nim mozem povedat, ze je to moje druhe oblubene strelivo od 3Om po 1OOm. Len pri 16J je vacsi prepad na 50m oproti exactom a pri 100m je uz fakt citelny. Velke pozitivum sa mi na tej dlhej vzdialenosti javi, ze lepsie drzia horizontalny smer - neufukuje ich tak.

_________________
Weihrauch HW100S .177 + Hawke Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
KalibrGun Cricket WST .22 + Hawke Sidewinder 30 Tactical 6.5-20x42
Slavia 620 r.v. 1973


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 11 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.