Slovak Airgun Field Target Association

Diskusné fórum SAFTA a priateľov vzduchových zbraní
www.ft-hft.sk www.sportovastrelba.sk
Aktuálny čas je 28 Apr 2024, 06:03

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 94 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: Ako začať?
PoslaťNapísal: 01 Aug 2011, 07:34 
Offline
vo výslužbe
vo výslužbe

Registrovaný: 02 Júl 2010, 13:15
Príspevky: 2885
MarekZCKE píše:
Tak týmto prístupom proste znechucujete potencionálnych nováčikov. Sú to dve rozdielne kategórie. A kto ovláda základy marketingu dobre vie ako treba na ľudí. Fakty dávno neplatia ak ich chceš namotať :-D. V prvom rade podmienky pre verejnosť s menej presnou výbavou a potom dúfať, že sa chytia. A nie hneď dávať latku vysoko. Ja som odporca ďalekých sklopiek a všetkých opatrení čo priamo podporujú profi výbavu. Riešenie navrhujem: nastaviť náročnosť tak aby najlepší nedosiahol 100% a bol stále motivovaný.


??? :| podmienky pre verejnosť s menej presnou výbavou a potom dúfať, že sa chytia ??? :|
??? :| A nie hneď dávať latku vysoko ??? :|
??? :| nastaviť náročnosť tak aby najlepší nedosiahol 100% a bol stále motivovaný ??? :|

To sú aké bludy?
To akože ak si napr. fotbalový nováčik tak kôli tebe posunú bránku o 10m bližšie aby si nemusel tolko behať???
Ak začneš strielať VzPu 15m tak ako nováčikovy ti terč posunú na čo ja viem 8m a budeš môcť strielať z opory???
Ako nováčikovy v plávaní ti dovolia používať plutvy???
Ludia zobuďte sa!
V každom športovom odvetvý musíš trénovať a trénovať aby si sa dotal postupne vyššie! Alebo sa mýlim???
To isté je aj FT.
A fňukať že s pružinou sa to nedá je blbosť. Pozrite na Maďarov, Nemcov, Talianov. Oni strielajú FT aj HFT so 7,5 joulovými pružinami. Ovšem je pravda že v prípade napr. HU dávajú sklopky pri FT na max 42m.
42m so 7,5 joule!!!
A majú tam chlapíka čo pružinou prestriela väčšinu PCP-čiek a nemá výbavu za x tisíc (AA TX200 + Bushnell 6-24x40).
A na KAŽDEJ našej súťaži je MINIMÁLNE 50% sklopiek pod 30m. Takže aj slabší pružinovkár má vždy šancu nabúchať cez 20 bodov.
Lenže to chce poctivý tréning.

Ale asi je jednoduchšie sťažovať sa na postavené dráhy že sú na prd, že sú ťažké, že sú stavané pre nejakú "elitu" (ozaj videl z vás už niekto tú elitu? :mrgreen: Je aspoň pekná? :hehe: ) a pod.

P.S. Takže AKO ZAČAŤ? No trénovať, trénovať a trénovať :hehe: :happy1:


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Ako začať?
PoslaťNapísal: 01 Aug 2011, 08:15 
Offline
nováčik
nováčik

Registrovaný: 26 Júl 2011, 23:48
Príspevky: 31
No...naozaj by som bol nerád, keby sme sa kvôli tejto ( nielen kvôli tejto tiež ) škriepili...každý nejako začínal, každý má nejaké možnosti...aj obmedzené samozrejme...Vážim si všetky názory, ktoré odzneli, rozhodnutie bude na mne...v mojom prípade, u iných na ich osobnom názore, presvedčení a rozhodnutí...
Je zaujímavé vypočuť si toho čo najviac, dozvedieť sa čo najviac...človek má lepšiu možnosť sa rozhodnúť...preto uvítam aj ďaľšie názory, len nechcem, aby to padlo do nekritického obhajovania "čohosi"...:)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Ako začať?
PoslaťNapísal: 01 Aug 2011, 08:53 
Offline
veterán
veterán

Registrovaný: 29 Júl 2010, 07:09
Príspevky: 667
Bydlisko: Trnafsko ;-)
ako začať... jednoducho... treba skúsiť a strielať... a FT nie je jediná disciplína na svete... HFT je oveľa viac pružina friendly... (možno sa troška zanedbáva aj táto disciplína... zatial len na trojdnovkach) a tu by sa určite viac uplatnili aj slabší strelci, či nováčikovia... prípadne bench-rest na terče, a milinon inych druhov...

k tým súťažiam som už viac krát písal... aj začať treba postupne... úroveň trate by som nastavil podla zlatého paretovho pravidla 80:20 takže pokial top strelci (20% z 25 ľudí cca 5) nebudú pravidelne dosahovať minimálne 80% bodový zisk ( 40 bodov z 50 ) tak by som zbytočne trať nerobil ťažšou ako je... a to sa myslím že ešte ani raz nestalo... jesli se nepletu...

(to troška k tomu marketingu a zaujímavosti aj pre slabšie vybavených a netrénovaných strelcov či nováčikov), nie je to tak dávno čo sa vyhrávali súťaže s optikou 4-16x... je to o tréningu, skúsenostiach a výbave to nikto nepopiera... ale nerobme sa pápežskejší ako pápež, že áno...

začiatočnícke rozhodnutie na "strednej" úrovni (ked vynecháme gamo-xinxang-sangyong-musso vzduchovky) je podľa mna relatívne jednoduché:

potrebná suma okolo 400 - 600 €

- kvalitná pružinovka 300 - 500 € s primeranou optikou bud pevné sklo 10 alebo 12x alebo lepšie variable 4-16x alebo 5-20x priblížením... 100 - 300 € a táto zostava prežije veky... ked už nič iné tak ako záhradné, chatové či rodinnodomové riešenie pre budúce generácie a dorast, návštevy a kamarátov... ktoré proste bude po ruke (dobrá vzduchovka vždy poteší sem tam niečo trafiť ála plinking na dvore... pre mladých aj starých mazákov, aspon majú pocit že to riadne buchne :D ...)

- PCP z druhej ruky alebo základná jednoranka AA400ka prípadne CZ200/Hatsan AT44 ale s potrebou do-do (dorob doma) + bomba + hadica + môže byť aj lacnejší puškohlad... 6-24x priblíženie...

a ked to človeka chytí tak ide dalej a bude ho to stáť kopec prachov ako každý iný koníčke, alebo ked nie tak sa nič tak hrozného nestane... a ako som spomenul pružinovka môže stáť v kúte pripravená k strelbe aj celý život...

_________________
AA Pro-Sport + Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50 + Kozap č.21 + JSB Exact 4,51
--- === ((( as mad as possible ))) === ---


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Ako začať?
PoslaťNapísal: 01 Aug 2011, 09:16 
Offline
mazák
mazák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 25 Feb 2011, 09:09
Príspevky: 380
Bydlisko: Ľubotín, okr. SL
Do Medzibrodia som sa ako nováčik chystal, ale kvôli neúčasti iných pružinovkárov som cestu vzdal - a to už bola aj manželka uzmierená, že bude v sobotu najmenej pol dňa sama s deťmi :) Domáce strieľanie ma už druhý rok drží, ale keďže do krčmy nechodím a nemám žiadnu partiu, ťahá ma to pozrieť stretnutie vzduchovkárov. Ten Vígľaš zrejme absolvujem, lebo tento rok som rušil plány 3x a šance sa ku koncu roka zmenšujú - aj keby som mal byť nakoniec sám vo svojej kategórii (dúfam, že nie) ... Nejde mi ani tak o počet bodov, i keď s nulou by som skončiť nechcel (na poctivý tréning asi krabička diabolo za 2 mesiace je málo), hlavne sa chcem popýtať, popozerať, vyskúšať iné "náradie" - lepšie pružinovky a PCP zo záujmu (podľa všetkého tam bude plno ochotných ľudí :D ).

_________________
HW 50S (verzia F, <7,5 J)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Ako začať?
PoslaťNapísal: 01 Aug 2011, 09:34 
Offline
veterán
veterán
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 03 Júl 2010, 08:45
Príspevky: 564
Bydlisko: Púchov
ALKAJ píše:
Robo píše:
Neber to osobne, chcel som tým iba poukázať na to že niektoré veci sa ženú zbytočne do extrémov...
Čiastočne súhlasím. Pred dvoma rokmi som nemal šajnu o nejakom stabilizátore a ani mi nechýbal. Teraz by mi ale už chýbal. :) Mal som možnosť streliť si zo LG110 s a bez stab. a rozdiel bol citeľný. Uznávam že stab. nie je pre naše potreby nevyhnutný, ale to nie je ani klíma pre bežného vodiča a napriek tomu ju do áut montujú a dokonca ju vodiči aj používajú. Nechápem prečo ľudia kupujú za veľa peňazí nejakú škodu (audi, bmw, ...) keď sa dá odviezť aj v trabante a predstav si to že dokonca ten trabant nemusí ísť ani na emisnú. ;-)

Tvoje prirovnania sú trochu pritiahnuté za vlasy, osobne by som to prirovnal skôr k tomu keď si niekto do auta namontuje športový filter vzduchu alebo tuningový tlumič výfuku a má pocit ako dramaticky zmenil jazdné vlastnosti svojho auta ale je to prakticky len placebo efekt za veľa peňazí...
Svojimi príspevkami som chcel iba poukázať na to, že sa tu špičkovej puške prikladá až neprimerane veľká dôležitosť a zabúda sa na oveľa dôležitejšie veci a nováčikovia nadobudnú dojem že bez drahej pušky to nejde... Samozrejme keď peňaženka dovolí, tak prečo si neurobiť radosť ale nepáči sa mi ak si niekto na tom lieči svoje EGO.
Keď si toto fórum pozrie nezainteresovaný človek ta si všimne že sa tu (okrem súťaží) rieši z 90% puška (najlepšie špičková) a zbytok tém je o optike a príslušenstve ale nie sú tu prakticky žiadne vlákna o metodike streľby, ako pracovať s optikou, zbraňou, ako správne dýchať atď... a pri FT súťažiach sú toto podstatnejšie veci ako riešiť na 10 stranách napr. stabilizátor (tým sa nechcem nikoho dotknúť).
Pre pokoj v duši poniektorých sa k témam týkajúcich tohto športu už nebudem vyjadrovať, nemám súťažné ambície preto aj môj záujem o dianie okolo FT/HFT opadá.
Musím sa priznať že pred pár mesiacmi som bol presne taký istý ale z odstupom času vidím niektoré veci v úplne inom svetle... ;-)

PS1: noisy349, moje príspevky v žiadnom prípade neboli adresované tebe, všimol som si že ty máš na tieto veci zdravý názor. :super:
PS2: stotožňujem sa s príspevkom madbugie-ho.

_________________
FX Crown Continuum .25
Vortex Diamondback Tactical 6-24x50


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Ako začať?
PoslaťNapísal: 01 Aug 2011, 09:45 
Offline
veterán
veterán

Registrovaný: 29 Júl 2010, 07:09
Príspevky: 667
Bydlisko: Trnafsko ;-)
strelba ako aj všetko ostatné v živote je volba kompromisov... či už cena / úžitok / ergonomia / kvalita / atd.

nič nie je dokonalé ani tie najdrahšie flinty ani tie najdrahšie optiky... a skúsený strelec s lacnejšou výbavou bude lepší, ako nováčik s výbavou za 5000 €

opticky každý sníva (čo sa pružinoviek týka) o ProSporte... (priznám sa že aj ja a možno raz ked motyka vystrelí si ho kúpim) je to nádherná vzduchovka... ale chytil som ju na živo do ruky a nič... potom som zobral HWčko a bolo vymalované... teraz pojdem do neho... proste sa mi lepšie drží v ruke...

a u optiky je to ešte zložitejšie... každý má "iné" oko a ináč to vidí... a tu je každá rada nad zlato... papierovo optika môže vyzerať skvele, ale ked sa do nej pozrieš môže to byť úplne iné...

PS: a v aute mám aj KN športový filter nasávania vzduchu... ale nie tak ani kvôli výkonu (čo už pridáš na 100 k hladkom benzíne...) ale ja to mám kvôli úspore... každý rok len vyperiem a nasprejujem a nemusím dať 20 € za papierový... :D :D :D a raz ked prehrdzavie výfuk tak kúpim aj nejaké to "bručadlo" do zadu :D :D :D (to len tak na odlahčenie témy...)

_________________
AA Pro-Sport + Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50 + Kozap č.21 + JSB Exact 4,51
--- === ((( as mad as possible ))) === ---


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Ako začať?
PoslaťNapísal: 01 Aug 2011, 10:11 
Offline
vo výslužbe
vo výslužbe
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 02 Júl 2010, 20:03
Príspevky: 1195
Bydlisko: Dolný Kubín
ľutujem motor tvojho auta :thumbup:


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Ako začať?
PoslaťNapísal: 01 Aug 2011, 10:25 
Offline
veterán
veterán

Registrovaný: 29 Júl 2010, 07:09
Príspevky: 667
Bydlisko: Trnafsko ;-)
ale neboj motor je v pohode... šlape ako hodinky... :D :D :D skôr podvozok by som lutoval na našich cestách... (a teraz po absolvovaní dovolenkovej cesty do prahy a späť... milujem českú dialnicu...)

OT end

_________________
AA Pro-Sport + Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50 + Kozap č.21 + JSB Exact 4,51
--- === ((( as mad as possible ))) === ---


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Ako začať?
PoslaťNapísal: 01 Aug 2011, 10:30 
Offline
mazák
mazák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 25 Feb 2011, 09:09
Príspevky: 380
Bydlisko: Ľubotín, okr. SL
Robo, aj Breivik je určite presvedčený, že konal na základe "zdravého názoru". Tým chcem len povedať, že to, čo zodpovedá môjmu úsudku (i keby tak zmýšľala väčšina), nemusí byť záväzné pre ostatných a môžu mať tú "svoju pravdu", vybudovanú na vlastných skúsenostiach a uvažovaní. Inak s tebou v mnohom súhlasím.
Na stretnutie sa teším hlavne preto, aby som si raz (i viackrát) ohmatal, podobne ako madbugie, naživo HW97 a prosporta alebo ešte lepšie tx200 :P Keď caco písal o tom, že niekde majú pružinovkára, ktorý prestrieľa väčšinu pcpéčkárov, ako argument na "súboj" piestu a stlačeného vzduchu to asi nebude - je veľa muzikantov s drahou výbavou, ale iba málo "mozartov", čo odohrajú koncert aj na xylofóne.

_________________
HW 50S (verzia F, <7,5 J)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Ako začať?
PoslaťNapísal: 01 Aug 2011, 11:41 
Offline
nováčik
nováčik

Registrovaný: 26 Júl 2011, 23:48
Príspevky: 31
Opäť veľmi zaujímavá debata...faktom je, že sme ľudia...jedineční v každom ohľade...niekto rád to, iný hento...niekto dolky, iný holky...vo svojom živote som sa zatiaľ naučil, že reklama a forsírovanie mozgov nemusí byť o tom, že kupujúci dostane to najlepšie, resp. ako tu bolo spomenuté, to čo mu bude najviac vyhovovať ( reklamu si niekedy ani neuvedomujeme, keď je podaná vo forme zaručene dobrej recenzie - zaplatenej ).Svetový gitarista sa na pódiu ukáže s krásnou gitarou firmy, ktorá ho sponzoruje, ale v štúdiu nahráva na starú lepenkovú gitaru, ktorú si kúpil za ťažko našporené peniaze ako mladý chalan...a nič jej zvuk neprekoná...je originálna zvukom a v spojení s daným človekom. Mám rád príjemné, pekné a dobré veci. Kvalita sa väčšinou platí. No...niekedy sa platí za značku a väčší zisk...a vytráca sa čaro...
Neodsudzujem týmto drahší "nástroj" a už vôbec nevravím, že čím drahší, tým horší...nie som profík, preto hľadám rozumný kompromis. Neživím sa streľbou, chcem z nej mať radosť ako z koníčka, stretnúť ľudí, porozprávať sa...Plne si uvedomujem svoje priority. A to rodina na prvom mieste. Čo mi ostane na koníček, to použijem a nemusí to byť na naj pušku na svete...stačí, keď mi bude sedieť a bude mi robiť radosť...


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 94 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.