Slovak Airgun Field Target Association

Diskusné fórum SAFTA a priateľov vzduchových zbraní
www.ft-hft.sk www.sportovastrelba.sk
Aktuálny čas je 06 Máj 2024, 09:34

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 116 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: Chairgun
PoslaťNapísal: 24 Jún 2011, 14:14 
Offline
profesionál
profesionál
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 03 Júl 2010, 13:39
Príspevky: 717
Bydlisko: Mladá Boleslav
iba do vtedy kým si prvý krát nastrelíš pušku. potom to má výhodu akurát v dlhšej palebnej línii :) pretože je naklonená optika nadol. klikanie sa nezmení. len tam budú iné počiatočné hodnoty. ak si ich ovšem nevyresetuješ. tie hodnoty budú málinko väčsie. zhodou okolností presne o toľko MOA čo je naklonená tá lišta.
MOA je uhlová minuta. 1/60 stupňa. preto sa žiadny zložitý výpočet nekoná. uhol zostane uhlom. a keď nakloníme lištu o pár MOA tak uhly od seba odčítame a máme nový výsledok (novú polohu na vežičke).

PS: dobre sa čítajú takéto články. škoda, že ich nieje viac. a pre vzduchovky :(
Obrázok

_________________
:arrow: zbraň: Air-Arms Pro-Sport 15,0 J :arrow: optika: Bushnell Elite 3200T 5-15x40
:arrow: strelivo: Diabolo JSB Heavy cal. 4.5 :arrow:montáž: KOZAP model 23 - CZ 452


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Chairgun
PoslaťNapísal: 24 Jún 2011, 15:15 
Offline
vo výslužbe
vo výslužbe

Registrovaný: 02 Júl 2010, 22:57
Príspevky: 1470
Bydlisko: Modrý Kameň
MarekZCKE píše:
ten sklon nehrá žiadnu rolu na 50m. možno na 100m sa to chĺpok prejaví ale opäť len pri prenášaní po osnove
Vážne? No nejako sa mi to nezdá. :langue2:

Benchrest čo ty na to? Prejavilo sa ti nejako že si si namontoval naklonenú lištu?


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Chairgun
PoslaťNapísal: 24 Jún 2011, 16:26 
Offline
expert
expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 23 Dec 2010, 14:59
Príspevky: 952
Bydlisko: Praha
tusim za sa budem citovat, ALE:

Chairgun a jemu podobne programy, su bez velmi presneho nastavenia, dobre tak na hrube urcenie balistiky, alebo skor len teoretickej.

Vsetky vypocty, totiz zavisia od balistickej konstanty (BC), ktorej hodnotu si ani priamo vyrobca nedokaze stanovit pre JSB Exact 4.5 - rozne zdroje uvadzaju BC 0.014, 0.019, 0.020 alebo 0.021 - zavisi to aj od poctu drazok v hlavni, kedze aj ta udava vysledny tvar diabolky a jej aerodynamicke vlastnosti.
BC si mozete laboratorne urcit aj sami :malin1: - staci poznat tlak a teplotu vzduchu, ustovu rychlost a zmerat prepad diabolky na nejaku rozumu vzdialenost vystrelenej z vodorovne ustalenej zbrane v testovacom tuneli...

_________________
Steyr LG110FT + NS Diamond 10-50x60 + red dot
Walther CP88


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Chairgun
PoslaťNapísal: 30 Jún 2011, 13:09 
Offline
nováčik
nováčik

Registrovaný: 04 Apr 2011, 17:50
Príspevky: 24
Pohral som sa trocha ako programátor amatér v chairgune a zistil som, že je pomerne jednoduché dostať do programu vlastnú osnovu (reticle) aj ciele (targety).
http://www.floradies.sk/na_stiahnutie/chairgun.jpg


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Chairgun
PoslaťNapísal: 03 Júl 2011, 21:02 
Offline
vo výslužbe
vo výslužbe
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 12 Nov 2010, 17:13
Príspevky: 1157
Bydlisko: Bratislava
ALKAJ píše:
MarekZCKE píše:
ten sklon nehrá žiadnu rolu na 50m. možno na 100m sa to chĺpok prejaví ale opäť len pri prenášaní po osnove
Vážne? No nejako sa mi to nezdá. :langue2:

Benchrest čo ty na to? Prejavilo sa ti nejako že si si namontoval naklonenú lištu?

Veď preto som ju namontoval aby sa to prejavilo, alebo si niekto myslí že to vyrábajú (a aj to vymysleli) preto aby sa to neprejavovalo? Takže napr s rovnou lištou som pri 8 m musel "dať" +16,2 MOA a pri šikmej 14 MOA. Celkovo sa mi klikanie značne zmenšilo medzi jednotlivými metrami a hlavne je plynulejšie. Takže asi tak, a nech si to každý vyskúša a uvidí.

_________________
člen SAFTA + WFTF
a strelec ktorý viac obdivuje "staviteľov FT tratí" ako ich víťazov


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Chairgun
PoslaťNapísal: 03 Júl 2011, 21:08 
Offline
profesionál
profesionál
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 03 Júl 2010, 13:39
Príspevky: 717
Bydlisko: Mladá Boleslav
A optika zostala v pôvodnej výške alebo ju naklonená lišta vyvýšila od hlavne?

_________________
:arrow: zbraň: Air-Arms Pro-Sport 15,0 J :arrow: optika: Bushnell Elite 3200T 5-15x40
:arrow: strelivo: Diabolo JSB Heavy cal. 4.5 :arrow:montáž: KOZAP model 23 - CZ 452


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Chairgun
PoslaťNapísal: 04 Júl 2011, 12:53 
Offline
vo výslužbe
vo výslužbe
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 12 Nov 2010, 17:13
Príspevky: 1157
Bydlisko: Bratislava
Je nižšie (o 3,5 mm) a to preto že pred tým som tam mal tiež weaver (rovnú) lištu ale menil som aj montáž (Leupold) tak sa to kapánek znížilo. Ale jedno zistenie mám,keď som dal naklonenú weaver lištu a nastrelil som si klikanie a potom (po Mestečku) keď som vymenil montáž za nižšiu o tých 3,5mm tak kliky sa absolútne nezmenili, len som na novo musel vynulovať komínok vertikály. Mne z praxe vyšlo že pri naklonenej lište ti výška montáže kliky pri jednotlivých vzdialenostiach nezmení, a keď aj zmení tak to nie je registrovateľné do 50 m pri výkone 15 J, ale naklonená lišta ti kliky medzi jed metrami zmenší čo je značná výhoda.

_________________
člen SAFTA + WFTF
a strelec ktorý viac obdivuje "staviteľov FT tratí" ako ich víťazov


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Chairgun
PoslaťNapísal: 04 Júl 2011, 13:11 
Offline
profesionál
profesionál
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 03 Júl 2010, 13:39
Príspevky: 717
Bydlisko: Mladá Boleslav
To sa prieči mojej logike. Som bol vždy v tom, že naklonená lišta, ak si zachová cca svoju výšku tak neovplyvňuje počet klikov a teda ani balistiku strely. Len mi umožní väčší rozsah korekcie v smere náklonu čo má jedinú výhodu v dlhšom nástrele na cieľ, keďže vrchná-UP časť sa nikdy nevyužíva.
No ale dobre vedieť. Vsugerujem si to, že je to tak a možno to tak aj bude :)

_________________
:arrow: zbraň: Air-Arms Pro-Sport 15,0 J :arrow: optika: Bushnell Elite 3200T 5-15x40
:arrow: strelivo: Diabolo JSB Heavy cal. 4.5 :arrow:montáž: KOZAP model 23 - CZ 452


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Chairgun
PoslaťNapísal: 04 Júl 2011, 23:41 
Offline
junior
junior

Registrovaný: 02 Sep 2010, 20:59
Príspevky: 76
Bydlisko: Neded
je to asi tak ako píše Bench rest, nemám naklonenú lištu ale naklonenú jednodielnu montáž


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Chairgun
PoslaťNapísal: 05 Júl 2011, 14:04 
Offline
vo výslužbe
vo výslužbe
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 12 Nov 2010, 17:13
Príspevky: 1157
Bydlisko: Bratislava
Čo sa týka Chairgunu tak čo som videl tieto "výpočty" na určenie balistickej dráhy strely pri rôznych výkonoch a váhach streliva, je určený len pri optike namontovanej rovnobežne s hlavňou. Chairgun je nepoužiteľný pri naklonenej lište alebo montáži, alebo pri AA EVO (tá má naklonenú montážnu rybinu už z výroby). Ja aj keď som mal rovnú lištu na Chairgun som sa nespoliehal a vždy som si klikanie určil pracným ale spoľahlivým spôsobom, od 8m do 50m som si každý meter "odstrielal", a poznačil kliky. Nikoho od Chairgunu nebudem odhovárať ale výpočty, tabuľky a pod. sú jedna vec a prax druhá.

_________________
člen SAFTA + WFTF
a strelec ktorý viac obdivuje "staviteľov FT tratí" ako ich víťazov


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 116 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.